Турска је одлучна да допринесе обнови црноморског житног споразума, али овог пута жели да коридор пролази кроз њену територију и да житарице буду намењене сиромашним афричким земљама, а не Западу, рекао је председник те земље Реџеп Тајип Ердоган на конференцији за новинаре пошто се вратио из Астане, где је учествовао на самиту Шангајске организације за сарадњу (ШОС) 3-4. јула.
"Водимо преговоре с представницима Русије и Украјине Владимиром Путином и Владимиром Зеленским од првог дана сукоба. Разговарамо с њима како ми као посредници можемо да помогнемо. О посредничкој улози разговарали смо с председником Путином у Астани", рекао је Ердоган а пренео ТАСС.
Подсетио је да је захваљујући Споразуму о житу отпремљено 30 милиона тона жита, те да је питао Путина да се исти обнови, али под условом да се из договора изостави Запад, те да транспорт пролази кроз Турску до Африке, као и других прехрамбено угрожених региона.
Према речима турског председника, и руска страна, иначе отворена за наставак договора, има негативан став према испоруци жита у Европу, пошто је "Европа у овом процесу ставила мету на леђа Русији".
"Што се тиче Африке, Русија је спремна да уложи сву своју снагу да се сиромашним земљама обезбеди жито. Надам се да ће се захваљујући нашем раду поново отворити црноморски житни коридор", рекао је Ердоган.
Уговор о житу потписан је у Истанбулу 22. јула 2022, а истекао је 17. јула 2023. године. Путин је више пута наглашавао да је Запад највећи део украјинског жита извезао у западне државе, док главни циљ споразума - снабдевање житом угрожених земаља, укључујући и оне афричке – никад није спроведен.