Европска унија би могла да повуче мандат Мађарске за председавање над блоком због посете премијера Виктора Орбана Москви, рекли су дипломатски извори за "Политико".
Орбан је прошле недеље отишао у Украјину, након што је преузео председавање Европским саветом под слоганом "Учинимо Европу поново великом" (МЕГА), што је директна паралела крилатице Доналда Трампа. Мађарски премијер је затим је отишао у Русију, што је изазвало паничне реакције Брисела и Кијева.
"Државе чланице су већ биле изнервиране мотом 'МЕГА'. Али састанак са (руским председником Владимиром) Путином трајно ће засенити мађарско председавање", известио је "Политико" у понедељак увече, позивајући се на неименованог ЕУ дипломату, који је додао да се тим састанком мађарско председавање "завршава пре него што је заиста почело".
"Политико" је навео да се Орбан "одметнуо" и наговестио да би амбасадори ЕУ "могли да пређу са јавних осуда на конкретне акције за обуздавање" Будимпеште на састанку у среду.
Постоји "веома јасно политичко неодобравање" Орбанових потеза у Бриселу, рекао је други анонимни дипломата, додавши да амбасадори "сада разговарају шта тачно да ураде у среду".
Блок "може да се реши мађарског председавања у року од неколико недеља", тврди Даниел Хегедус, виши сарадник у истраживачком центру "Немачки Маршалов фонд".
Он је изнео низ корака помоћу којих би Брисел могао да помери почетак пољског председавања за 1. септембар и тако скрати мађарски мандат, како би "прикачио негативне последице Орбановом понашању".
За то би била потребна већина од четири петине у Европском савету.
Орбан је одбацио критике да нема мандат да представља ЕУ на својој дипломатској турнеји, рекавши да његова мировна мисија не представља класичне преговоре и да му стога мандат не треба. Веће силе би могле да окончају сукоб, али Мађарска може бити "оруђе за добро у Божјим рукама" и да промовише мир, рекао је мађарски лидер прошлог петка на државном радију.
Мађарска се дуго противила европској политици безрезервне подршке Украјини, и позивала Брисел уместо тога да се залаже за мир. Будимпешта је блокирала планове за финансирање куповине оружја Кијеву, одбила је да учествује у програму обуке украјинских трупа и одбила је да дозволи да оружје и опрема за Украјину прелазе преко њене територије.