Консултантско-финансијска компанија "Артон капитал" сваке године објављује "Индекс пасоша", на чијем су првом месту Уједињени Арапски Емирати, док на другом месту доминира 9 европских земаља. Србија је, примера ради, на 28 месту уз Маурицијус и Свету Луцију са слободним уласком у 136 земаља.
Са пасошем УАЕ, путници могу без проблема да уђу у 180 земаља - седам више од европских земаља попут Немачке и Шведске и девет више од Јапана, чија је путна исправа раније ове године рангирана као најбоља у свету на листи коју је објавила компанија "Хенли енд партнерс". Азијска земља заузима 24. место на "Артоновом" индексу са лаким приступом 171 земљи.
Током читаве пандемије, УАЕ су се углавном држали подаље од потпуног затварања, ослањајући се умето тога на обавезно ношење маски и кампању вакцинације. Владино спретно руковање пандемијом привукло је посетиоце из целог света који су желели да побегну од карантина у својим матичним земљама.
"Глобална мобилност брзо расте, упркос ерупцији сукоба у Европи и растућим тензијама око граница", саопштено је из "Артона". "Иако свет наставља да осећа последице пандемије, изненађујуће, путовања никада нису била лакша, са стабилним растом моћи пасоша широм света, што је тренд за који предвиђамо да ће се наставити до 2023."
Рангирање пасоша само је још једна ставка на све већој листи признања УАЕ, која укључује највишу зграду на свету, најдубљи базен и највиши хотел, подсећа "Блумберг".
"Артон" наводи да су пасоши скоро свих земаља широм света постали моћнији ове године, јер земље желе да искористе економске предности које се нуде омогућавањем веће слободе кретања.
У првих десет земаља са најбољим пасошима су: Немачка, Шведска, Финска, Луксембург, Шпанија, Француска, Италија, Холандија, Аустрија, које су рангиране на другом месту "моћи" јер њихове путне исправе без бирокатије функционишу у 173 земље света.
Вануату је једина земља која је забележила пад популарности свог пасоша, због суспензије њихове шеме за укидање виза са Европском унијом. Авганистански пасош је и даље најмање користан.