Економија

Европи треба кеш: Државе продају петсто милијарди евра у обвезницама

Пошто Европска централна банка не жели више да штампа новац и купује обвезнице, земље Еврозоне мораће саме да се снађу продајући дуговања
Европи треба кеш: Државе продају петсто милијарди евра у обвезницамаwww.globallookpress.com © Arne Dedert/dpa

Не би ли помогле грађанима, Француска ограничава цену струје, Италија даје попусте на бензин, а Немачка субвенционише рачуне за грејање. А све то кошта.

Ове мере изискују стотине милиона евра, а пошто Европска централна банка више није толико расположена да штампа новац и купује обвезнице, владе ће морати другачије да се снађу, и то како пише "Блумберг"- продајући више од петсто милијарди евра дуговања на тржишту обезница, што је рекорд овог века.

Проблем је, међутим, што ће и инвеститори у обвезнице, и сами погођени инфлацијом, морати да забораве на великодушност и сами ће одређивати цене по којим ће их куповати.

Од скока трошкова задуживања неће бити поштеђени ни Немци, ни Французи, а за Италију, финансијски најрањивију од великих економија Европске уније, улози су још много већи. Аналитичари, наиме, процењују да ће, како би се инвеститори привукли да купе италијанске обвезнице, до почетка следеће године бити потребна премија приноса од скоро 2,75 процентних поена у односу на референтне обвезнице.

А то, како додаје "Блумберг" поново подстиче нервозне спекулације о дугорочној способности земље да подмири отплате дуга.

"Ако пређете у окружење у коме европске владе издају више дугова да би се суочиле са енергетском кризом, и поврх тога добијете квантитативно заоштравање, трошкови задуживања ће се значајно повећати", рекао је директор инвестиција у лондонској "Капитал груп" Флавио Карпензано.

"Берклис банка" сматра да ће нето емисија европских државних обвезница порасти на готово 500 милијарди евра, али додаје да та цифра обухвата и додатне потребе за финансирањем ако економски пад буде озбиљнији.

Тако би нето износ могао да порасте и за додатних 100 милијарди, ако Европска централна банка крене да обуздава своја реинвестирања, односно почне да спроводи такозвано квантитативно стезање.

Глобална тржишта са фиксним приходима већ су претрпела значајну ревизију у години која је, како пише "Блумберг", била "страшна" за обвезнице.

ЕЦБ није међутим једина која заборавља на ултралабаву фискалну политику, јер Федералне резерве квантитативно пооштравање почеле су пре шест месеци, смањивши биланс стања за отприлике 330 милијарди долара од 30. новембра. У међувремену Банка Енглеске активно већ продаје своје обвезнице.

Економија у рецесији натераће међутим инвеститоре да одустану од ризичне имовине у корист сигурности коју им пружају државне хартије од вредности.

"Сто одсто је тачно да ћемо видети велику промену на страни понуде, али исто тако, могли бисмо да видимо огромну промену и на страни потражње. Пре или касније, централне банке широм света ће се приближити крају циклуса заоштравања", додаје аналитичарка у "МФС инвестмент менаџмент" Аналиса Пјаца.

Ризици повезани са високом нето понудом европског државног дуга највише су, међутим забрињавали учеснике недавног састанка контакт групе ЕЦБ за тржиште обвезница.

 

image