Једна "зависност" за другу: ЕУ увози све више руског ђубрива
Увоз руског ђубрива у Европску унију повећан је за 70 одсто, на 1,9 милиона тона, између јануара и маја ове године у поређењу са истим периодом 2023. године, известио је руски лист "Ведомости", позивајући се на податке "Евростата".
У монетарном смислу, ЕУ је купила руско ђубриво за више од 649 милиона евра, што је повећање од 30 одсто у односу на претходну годину.
Само у мају, увоз је порастао за пет одсто на годишњем нивоу, на 77,4 милиона евра, односно за 17 одсто, на 238.400 тона, у обиму. Раст се углавном приписује повећању куповине калијумског ђубрива и вишеструких хранљивих ђубрива, напомиње агенција.
У међувремену, увоз руских азотних ђубрива у ЕУ порастао је за 39 одсто у првих пет месеци ове године и износио је 57 одсто целокупне куповине ђубрива у блоку из земље.
Пољска је постала највећи купац руске урее, повећавши увоз за 25 одсто на скоро 468.000 тона. Следе Француска, Немачка и Италија, које су повећале куповину за 12, 11 и 10 одсто.
"Ведомости" су приметиле да су трошкови производње ђубрива повећани широм блока 2022. године услед раста цена природног гаса, када је руски енергетски гигант "Гаспром" драматично смањио извоз у блок након увођења западних санкција Москви и саботаже гасовода Северни ток.
Растући трошкови приморали су произвођаче ђубрива на бази азота у ЕУ да смање производњу, док су неке компаније морале да привремено зауставе рад у потпуности, због чега су фармери у блоку морали да повећају увоз из Русије, највећег светског произвођача и извозника урее.
Прошле године, Савезни завод за статистику ("Дестатис") је открио да је Немачка повећала куповину руских ђубрива за отприлике 334 одсто, са 38.500 тона у јулу 2022. на 167.000 тона у јуну 2023. У међувремену, увоз само урее је већи за 304 одсто у првој половини 2023. године у односу на исти период претходне године.
Раније ове године, генерални директор норвешког хемијског произвођача "Јара интернешенел", Свен Торе Холсетхер, упозорио је у интервјуу за "Фајненшел тајмс" да блок постаје све више зависан од руских ђубрива, баш као што је био случај са природним гасом.