Економија

Пад цене челика: "Рио Тинто" и велика четворка остали без 100 милијарди долара

Цене руде гвожђа пале су за више од трећине од почетка године, због чега је "велика четворка", коју чине Би-Ејч-Пи, "Рио Тинто", "Вале" и "Фортескју" остала без око 100 милијарди долара
Пад цене челика: "Рио Тинто" и велика четворка остали без 100 милијарди долараGetty © stock photo

Цене руде гвожђа пале су на најнижи ниво у последње две године, због пада потражње за челиком и посустајања кинеског сектора изградње некретнина, што би могло значајно да смањи приходе највећим светским рударским компанијама.

Цене кључног састојка за производњу челика пале су за више од трећине од почетка године, због чега је "велика четворка", коју чине "Би-Ејч-Пи", "Рио Тинто", "Вале" и "Фортескју" остала без око 100 милијарди долара.

Цена руде за испоруку у кинески Кингдао пала је на 92,2 долара по тони и најнижа је од новембра 2022. Сада је, према подацима "Аргуса", испод кључне границе од 100 долара при којој због високих трошкова производње почиње да постаје неисплатива.

"Тржишта су оправдано забринута да би се цене руде гвожђа у блиској будућности могле задржати на нивоу испод 100 долара по тони", рекао је Вивек Дхар, директор рударских и енергетских истраживања у "Комонвелт банци".

Ху Вангминг, председник "Баову стила", највећег светског произвођача челика, упозорио је ове недеље да је сектор суочен са кризом која је била "дужа, јача и тежа" од претходних падова тржишта 2008. и 2015.

Руда гвожђа је извор прихода за највеће светске рударе као што су Би-Ејч-Пи и "Рио Тинто", што им даје моћ да остваре велики принос за инвеститоре и солидну основу за раст у другим производима као што су бакар и ђубриво.

Међутим, операције великих рударских компанија у Аустралији и Бразилу су и даље веома уносне са рудом гвожђа по цени од 100 долара по тони. Обе земље су последњих месеци извезле рекордне количине.

Донедавно, чинило се да многи произвођачи нису били забринути због пада потражње у Кини, али аналитичари кажу да ће велике рударске компаније вероватно сада бити дисциплиноване како би спречиле да цене руде гвожђа падну прениско. Пошиљке из Аустралије и Бразила почеле су да успоравају, а јулски подаци указују на нагли пад.

"Производња бакра је добро организована индустрија. Велики глобални рударски гиганти контролишу сопствене ланце снабдевања. На исти начин на који ОПЕК неће преплавити тржиште нафтом, једноставно ће мало успорити ако тржиште не жели њихове производе", рекао је аналитичар Боб Бракет.

Без обзира на то, негативни ефекти на потрошњу челика и руде гвожђа услед континуираног урушавања кинеског тржишта некретнина дају разлог за забринутост многим инвеститорима.

Железаре у Кини тренутно остварују негативне марже профита због презасићености грађевинским металом, стварајући притисак на њих да смање производњу како би повећали цене и преживели.

Би-Ејч-Пи и "Вале" су ископали рекордне количине руде у првој половини 2024. године и сада се роба гомила у кинеским лукама. Залихе су порасле за 28 процената на 150,4 милиона тона у односу на исти период прошле године, наводи "Стил хоум".

image