ЕУ поткопава глобалну економију: Санкције руској нафти више погађају сиромашне земље него Москву
Покушаји даљег пооштравања западних санкција руској нафти могли би да поткопају глобалну економију, пише француски лист "Монд". Пооштравање санкција једној од највећих земаља произвођача нафте могло би довести до пораста цена ђубрива и на крају би довело до виших глобалних цена хране.
"Пораст цена нафте несразмерно би утицао на најсиромашније земље, потенцијално их гурнуо у хуманитарну кризу. Такав сценарио би могао да дискредитује Запад у очима Глобалног југа и подстакне их да ојачају везе са Русијом", упозорила је Кетрин Волфрам, амерички економиста.
У међувремену, извршни директор компаније "КлирВју енерџи партнерс" (ClearView Energy Partners) са седиштем у САД, Кевин Бук, рекао је за "Монд" да су санкције могле да делују у време када се већина компанија специјализованих за осигурање транспорта нафте налазила на Западу, док данас то није случај.
Западне владе су удариле Русију низом санкција због сукоба у Украјини. Између осталих мера, они су увели горњу границу цене заједно са ембаргом на руску нафту која се транспортује морским путем у покушају да нашкоде економији земље, док истовремено задржавају проток руске сирове нафте на светска тржишта како не би изазвали повећање цена.
Мере су уведене у децембру 2022. године, а у фебруару 2023. уследила су слична ограничења на извоз руских нафтних деривата. Они забрањују западним компанијама да пружају осигурање и друге услуге за испоруке руске сирове нафте, осим ако се терет не купи по цени од или испод 60 долара по барелу, што је ниво испод тренутне тржишне цене.
Као одговор, Москва је забранила руским предузећима да се придржавају ограничења и преусмерила већину свог извоза енергије у Азију, посебно у Индију и Кину.
"Док неке мере имају дугорочне ефекте, као што је забрана извоза резервних делова који ометају одржавање војне опреме, супротно важи за нафту", пише "Монд", сугеришући да је Москва успела да заобиђе ограничења, док је цена водеће нафте "урал" углавном остала изнад западне границе цена.
Прорачуни Ројтерса засновани на подацима трговаца показали су да се у октобру нафтом типа "урал" трговало изнад 65 долара за барел у руским лукама на Балтику и Црном мору. У јулу се руска нафта трговала око 80 долара по барелу.
Према недавном извештају Института за енергетику и финансије (ФИЕФ), руски приходи од енергената могли би да достигну рекордне нивое ове године, подстакнути високим извозним ценама нафте. Приходи од извоза нафте скочили су за 63 одсто у периоду између јануара и јула године у поређењу са истим периодом 2023. и износили су 66 милијарди долара.