Рушење хотела "Југославија": Грађани забринути, инвеститор тврди да нема опасности
Рушење хотела "Југославија" у Београду, на чијем месту ће бити започети радови на изградњи новог луксузног стамбено-пословног комплекса, почело је у петак. Осим што атак багера на један од некадашњих симбола Београда представља слику која код грађана изазива бурне емоције, многи су забринути и због потенцијалног утицаја на животну средину и здравље људи.
Дејан Бојовић из Српске асоцијације за рушење, деконтаминацију и рециклажу изнео је тврдњу за Н1 да ће из 30.000 тона шута, који ће настати рушењем хотела "Југославија", у ваздух бити ослобођена најмање тона азбеста.
Компанија "Миленијум тим" саопштила је да су тврдње о постојању опасних материја у грађевинском материјалу некадашњег хотела "Југославија", чије је уклањање у току, нетачне и злонамерне.
"Не само да не одговарају истини, него имају за циљ изазивање панике и нереда, што подлеже и кривичној одговорности", наглашавају из те компаније.
Они тврде да се припремни радови на изградњи стамбено-пословног комплекса на месту некадашњег хотела "Југославија", укључујући и уклањање постојећег објекта, одвијају се у складу са свим прописима и грађевинским стандардима предвиђеним за ову врсту посла.
"Градилиште је обезбеђено и прописно обележено, а извођење радова ни на који начин не угрожава безбедност и здравље становника Новог Београда и Земуна, нити пролазника", поручују из "Миленијум тима".
Компанија "МВ инвестмент" из Београда у власништву "Миленијум тима" која се бави градњом и гасификацијом је, као једини понуђач на јавном надметању, купила 22. марта ове године имовину компаније у стечају "Денјуб риверсајд", у чијем власништву је био и Хотел "Југославија".
Власници компаније "Миленијум тим" су Иван Бошњак и Стојан Вујко. Они су најавили да ће у наредне четири године уложити више од 400 милиона евра у београдски Хотел Југославија.
Скупштина града Београда усвојила је 16. септембра План детаљне регулације (ПДР) блока 11 и дела блока 10 градске општине Земун и Нови Београд, којим је дозвољено рушење постојећег хотела и предвиђена изградња новог хотела на његовом месту са једном стамбеном и једном пословном кулом.
Јужна, од две куле чија се изградња планира, биће намењена искључиво за становање, и имаће око 500 станова укупне површине 85.000 метара квадратних у којима би могло да живи 1.150 становника.
Историја у рушевинама
Хотел "Југославија" отворен је 1969. године и важио је за највећи хотел на простору тадашње Социјалистичке Федеративне Републике Југославије (СФРЈ), због чега је увршћен у Гинисову књигу рекорда.
Архитектонски конкурс за државни репрезентативни хотел, расписан је 1947. године. Награду је добио је Пројектни завод Хрватске за предлог који је означен као изразито модеран и као такав одговарао идеји о Новом Београду као савременом граду, а намена хотела је била да покаже колико је држава јака - финансијски, политички и културно.
Здање је изграђено по пројекту загребачког архитекте Лавослава Хорвата и требало је да понесе назив Београд, али је одабир пао на Југославију, као симбол грандиозности.
Западно крило хотела Југославија страдало је између 7. и 8. маја 1999. године током једног од најжешћег ваздушних напада у НАТО бомбардовању СРЈ.
Том приликом погођени су и центар града, амбасада Кине на Новом Београду и војна команда у Земуну. Обновљен је само један део хотела, а од тада је променио више власника и почео да се урушава.
Хотел је располагао са више од 600 соба и апартмана распоређених на седам спратова главне зграде. Имао је ресторан са више од 800 места и један лустер тежак 14 тона са 40.000 "Сваровски" кристала и 5.000 сијалица које обасјавају хол хотела.
У хотелу су одседала два америчка председника Ричард Никсон и Џими Картер, британска краљица Елизабета, либијски вођа Муамер Гадафи, астронаути Нил Армстронг и Баз Олдрин, немачки канцелар Вили Брант, певачица Тина Тарнер, глумац Кевин Костнер и други.
Компанија "Милениjум тим" саопштила је да је донирала Музеју Града Београда натпис "Хотел Југославија", са улаза у некадашњи хотел, који ће бити део будуће сталне изложбене поставке.
Како је наведено, слова која су деценијама била симбол главног града, стручно су демонтирана и припремљена за транспорт, после чега су смештена у музејски депо.