Економија

Сваки осми пензионер у Европи и даље ради: Румуни само кад морају, Данци зато што воле

Највећи број људи који раде након одласка у старосну пензију регистрован у балтичким земљама ЕУ - у Естонији 54,9 одсто, Летонији 44,2 одсто и Литванији 43,7 одсто
Сваки осми пензионер у Европи и даље ради: Румуни само кад морају, Данци зато што волеGetty © stock photo/Milan_Jovic

У Европској унији 13 одсто грађана ради и након одласка у старосну пензију, објавио је данас "Евростат". Канцеларија ЕУ задужена за статистику наводи да приближно половина људи који су наставили са радом обавља свој посао под истим условима као пре пензионисања, док је друга половина променила запослење или смањила број радних сати.

Анкета која је спроведена прошле године је такође показала да је највећи број људи који раде након одласка у старосну пензију регистрован у балтичким земљама ЕУ - у Естонији 54,9 одсто, Летонији 44,2 одсто и Литванији 43,7 одсто.

Насупрот томе, најмањи удео радно активних пензионера је забележен у Румунији - 1,7 одсто, док у Грчкој износи 4,2 одсто, а у Шпанији 4,9 одсто.

На питање због чега настављају са радом после пензионисања, највећи број испитаника, 36,3 одсто, навео је да уживају у послу и воле да буду продуктивни, док је 28,6 одсто рекло да им је потребан додатни новац.

Око 11,2 одсто анкетираних наводе да желе да очувају свој друштвени живот, док 9,1 одсто истиче да је њихов посао финансијски уносан.

Највећи проценат људи који су наставили да раде, јер уживају у томе забележен је у Данској - 61 одсто, Холандији 59,6 одсто и Италији 51,7 одсто, а најмањи је у Шпанији - 17,9 одсто, затим на Кипру 19,1 одсто и у Словачкој 20,4 одсто.

image