Економија

Ђедовић: Грађани не треба да брину, Србија се не снабдева преко Украјине већ Балканским током

Она је рекла да је за Србију најважније да имамо довољно енергената у резервама и да упркос сложеној геополитичкој ситуацији њихове цене буду стабилне
Ђедовић: Грађани не треба да брину, Србија се не снабдева преко Украјине већ Балканским током© Tanjug/RADE PRELIĆ

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да грађани Србије не треба да брину због обуставе руског гаса преко Украјине, јер се наша земље не снабдева из тог правца већ Балканским током.

Она је рекла за Танјуг да је за Србију најважније да имамо довољно енергената у резервама и да упркос сложеној геополитичкој ситуацији њихове цене буду стабилне.

"Могуће је да ће тржиште у Европи осетити одређене последице, а ми ћемо тежити да се оне не прелију на Србију", нагласила је Ђедовићева.

Истакла је да је изградња Балканског тога завршена у јеку пандемије ковида захваљујући стратешком размишљању председника Александра Вучића и Владе Србије.

Министарка је говорећи о најважнијим плановима и пројектима за 2025. годину рекла да би требало да почне изградња нафтовода Србија - Мађарска, који је веома значајан с обзиром да НИС, за који су САД најавиле санкције због руског власништва, добија нафту преко јадранског нафовода ЈАНАФ.

Нафтовод би требало да буде завршен до 2027, а вредност инвестиције је процењена на око 150 милиона евра. Дужина нафтовода је 128 километара, а капацитет ће износити око пет милиона тона нафте годишње.

Министарка је рекла да у 2025, такође, предстоји реализација важног пројекта градње реверзибилне хидроелектране Бистрица, чија ће снага износити око 650 мегавата и да су испуњени сви предуслови за почетак радова, али да је потебно испројектовати комуналну инфраструктуру и извршити техничку процену пројекта.

"Очекујем да крајем 2025. или почетком 2026. кренемо у реализацију пројекта. Паралелно са тим, настављамо преговоре са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу о обезбеђивању финансијских средстава. Процењује се да је вредност пројекта око милијарду евра, али сада процену раде и јапански технички стручњаци. Радови би могли да трају близу пет година", навела је она за Танјуг.

Реч је пројекту који је препознат као приоритетан у свим стратешким документима.
РХЕ Бистрица треба да буде "природна батерија" за балансирање растуће производње енергије из соларних и ветроелектрана.

Говорећи о другом веома значајном пројекту за српски енергетски систем, изградњи хидроелектране Ђердап 3, Ђедовић Хандановић је истакла њен регионални карактер, као и да ће то бити веома захтеван и изазован подухват.

"Тај пројекат би могао да промени слику о овом делу Европе када је у питању енергетска сигурност не само Србије, већ и Румуније, јер свим земљама у региону треба више енергије. Завршена је хидролошка студија и она је показала да на годишњем нивоу нема негативних утицаја на рад постојећих хидроелектрана Ђердап 1 и 2", каже Ђедовић Хандановић.

Она је рекла да су румунској страни достављени захтеви, као и да ће припрема пројекта трајати још најмање годину дана, с обзиром да је потребно урадити студију процене утицаја на животну средину.

Процењује се да би градња реверзибилне хидроелектране Ђердап 3 могла да кошта више милијарди евра, а за учешће у том пројекту су заинтесоване и САД.

Министарка је рекла да у 2025. очекује завршетак изградње ветропарка у Костолцу и добијање прве соларне електране у оквиру Електропривреде Србије, чиме би наша земља добила 76 нових мегавата чисте енергије.

"Базна енергија из термоелектрана за нас остаје веома битна, а то смо потврдили и отварањем новог блока у термоелектрани Костолац. Без базне енергије не можете да интегришете ни нове обновљиве изворе енергије", објаснила је Ђедовић Хандановић.

Министарка подсећа да је важна ревитализација постојећих постројења, с обзиром да је наш енергетски систем изграђен 70-их и 80-их година прошлог века.

"Настављамо са ревитализацијом наше једине реверзибилне хидроелектране Бајина Башта, повећаћемо снагу власинске хидроелектране која струјом снабдева око 93.000 домаћинстава. Очекујем и градњу нових гасних интерконекција Србије са Северном Македонијом и Румунијом", рекла је министарка.

image