Освета се служи хладна: Саудијска Арабија и геополитика кризе "Креди Свис" банке
Цене акција швајцарске банке "Креди Свис", која протеклих десет година покушава да се избори са низом скандала, драматично су пале након што је највећи акционар банке - Саудијска национална банка - поручио да више неће улагати у швајцарског зајмодавца.
Агенција Асошијетед прес "објаснила" је да су се Саудијци повукли како би избегли регулаторна ограничења која се односе на акционаре чији је удео изнад 10 одсто.
У покушају да се извуче из "буле", банка се обратила се за помоћ Централној банци Швајцарске и позајмила 50 милијарди франака (53,7 милијарди долара). С обзиром на историју проблема са ликвидношћу, малверзација и скандала, велика је вероватноћа да банка неће моћи да врати ту позајмицу, што значи да је, практично, "Креди Свис" национализован.
Угледни амерички адвокат, економиста и инвестициони банкар Џејмс Рикардс, познат по томе што је још 2009. упозоравао на рањивост америчког долара али и ризике од понављања кризе 2008. године, пружио је мало другачије виђење повлачења Саудијске Арабије из проблематичне банке.
Укратко, у питању су геополитички, а не само финансијски разлози.
Credit Suisse was highly aggressive in freezing Russian assets and applying sanctions. Then China aligned with Russia. China is Saudi Arabia's biggest customer. Then Saudi Arabia refused to bail-out Credit Suisse. Now CS is de facto nationalized. See how it all works? pic.twitter.com/jYxzxxfE2m
— Jim Rickards (@JamesGRickards) March 16, 2023
"'Креди Свис' је био веома агресиван у замрзавању руске имовине и примени санкција. Тада се Кина придружила Русији. Кина је највећа муштерија Саудијске Арабије. Онда је Саудијска Арабија одбила да спасе 'Креди Свис'. Сада је 'Креди Свис' де факто национализован. Видите како све функционише?", пише Рикардс.