Над глобалним финансијским тржиштима надвила се три билиона долара тешка претња из Јапана
Гувернер Банке Јапана (БОЈ) Харухико Курода променио је курс глобалних тржишта када је пустио 3,4 билиона долара јапанског новца у инвестициони свет. Сада ће његов наследник Казуо Уеда вероватно уништити његову заоставштину, припремајући терен за преокрет тока који ризикује да изазове шокове кроз глобалну економију, пише "Блумберг".
Нешто више од недељу дана пре значајне промене руководства у БОЈ-у, инвеститори се припремају за наизглед неизбежан крај деценије ултра ниских каматних стопа које су "казниле" домаће штедише и послале силан новац у иностранство. Егзодус се убрзао након што је Курода 2016. почео да смањује приносе обвезница, што је кулминирало гомилом офшор инвестиција вредних више од две трећине јапанске привреде.
Све ово ризикује да се расплете под новим гувернером Уедом, који можда неће имати другог избора осим да оконча најхрабрији експеримент са лаком зарадом на свету, баш као што растуће каматне стопе на другим местима већ потресају међународни банкарски сектор и угрожавају финансијску стабилност, наводи "Блумберг".
Улози су огромни: јапански инвеститори су највећи страни власници америчких државних обвезница и поседују све, од бразилског дуга преко европских електрана до пакета ризичних зајмова у држави.
Повећање јапанских трошкова позајмљивања прети да интензивира промене на глобалним тржиштима обвезница, које потреса једногодишња кампања Федералних резерви за борбу против инфлације и нове опасности од кредитне кризе. У том контексту, строжа монетарна политика БОЈ-а ће вероватно интензивирати контролу зајмодаваца у земљи након недавних превирања у банкама у САД и Европи.
Промена политике у Јапану је "додатна сила која се не цени" и "све економије Г3 на овај или онај начин ће смањити своје билансе и пооштрити политику" када се то догоди, рекао је Жан Боивин, шеф Инвестиционог института "БлекРок" и бивши заменик гувернера Банке Канаде. "Када контролишете цену и олабавите стисак, то може бити изазовно и неуредно. Мислимо да је велика ствар шта ће се следеће догодити."
Преокрет тока је већ у току. Јапански инвеститори продали су рекордну количину иностраног дуга прошле године пошто су локалне зараде порасле због спекулација да ће БОЈ нормализовати политику.
Курода је долио уље на ватру прошлог децембра када је за делић ублажио стисак централне банке на зараде. За само неколико сати, јапанске државне обвезнице су пале, а јен је нагло скочио, потресајући све, од државних обвезница до аустралијског долара.
Опкладе на промену политике БОЈ-а су се смањиле последњих дана јер преокрет у банкарском сектору повећава изгледе да ће креатори политике предност дати финансијској стабилности. Инвеститори све помније обраћају пажњу на билансе јапанских банака из страха да им се не догоди амерички сценарио катастрофе.
Али учесници на тржишту очекују да ће се разговори о изменама начина функционисања БОЈ-а наставити када тензије нестану.
Очекује се да ће Уеда, први академик на челу БОЈ-а, убрзати темпо пооштравања политике касније ове године. Део тога може укључивати даље лабављење контроле централне банке над зарадама и укидање џиновског програма куповине обвезница који је осмишљен да сузбије трошкове задуживања и подстакне јапанску економију.
БОЈ је купио 465 билиона јена (3,55 билиона долара) јапанских државних обвезница откако је Курода спровео квантитативно ублажавање пре 10 година, показују подаци централне банке, смањујући тако приносе и подстичући невиђене дисторзије на тржишту државног дуга. Као резултат тога, локални фондови су продали 206 билиона јена хартија од вредности током периода да би потражили бољу зараду негде другде.
Промена је била толико јака да су јапански инвеститори постали највећи власници државних обвезница ван САД, као и власници око 10 одсто аустралијског дуга и холандских обвезница. Они такође поседују осам процената новозеландских хартија од вредности и седам одсто бразилског дуга, показују прорачуни "Блумберга".
Њихова рука се осећа и на акцијама, са јапанским инвеститорима који су уложили 54,1 билион јена на глобалне акције од априла 2013. Њихово учешће у акцијама је еквивалентно између један и два одсто тржишта акција у САД, Холандији, Сингапуру и Великој Британији.
Јапанске ултра-ниске стопе биле су велики разлог зашто је јен прошле године пао на најнижи ниво од 32 године, и то је била најбоља опција за трговце носећих производа који траже приход да финансирају куповину валута у распону од бразилског реала до индонежанског рупија, пише "Блумберг".
Јапанска валута се сада померила са прошлогодишњих најнижих вредности захваљујући ставу да је нормализација политике неизбежна. Уз то, обвезнице су прошле године забележиле историјске губитке на глобалном нивоу, због чега ће јапански инвеститори имати још више разлога да се врате кући, сматра Акира Такеи, менаџер новца у "Асет менаџменту".
"Јапански инвеститори у дугове имали су лоша искуства ван земље у протеклој години јер их је значајан скок приноса приморао да смање губитке, па многи од њих чак и не желе да виде стране обвезнице", рекао је Такеи. "Они сада мисле да не морају сва средства да буду уложена у иностранству, већ да се могу уложити и код куће."
Председник "Даи-ичи лајф холдингса" једног од највећих јапанских институционалних инвеститора, потврдио је да пребацује више новца у домаће обвезнице из страних хартија од вредности, јер је због агресивног повећања курса у САД заштита од валутних ризика постала скупа.
Недавно истраживање "Блумберга" показало је да 41 одсто посматрача БОЈ очекује пооштравање у јуну, у односу на 26 одсто у фебруару, док је бивши потпредседник јапанског министра финансија Еисуке Сакакибара рекао да би БОЈ могао да повећа стопе до октобра.
Недавни састанак БОЈ-а показао је да централна банка остаје опрезна у погледу измене монетарне политике пре него што постигне циљну инфлацију. И то чак и након што је инфлација у Јапану пребацила преко четири одсто, што је рекорд у протекле четири деценије.
Следећи састанак централне банке, први Уедин, требало би да се одржи од 27. до 28. априла.