Економија

Малинари већ у проблему: Брину их слабији принос и нижа откупна цена

Према неким предвиђањима, малина ће се плаћати 300 динара уз тенденцију раста цене до краја бербе, рекао је председник Асоцијације малинара Србије
Малинари већ у проблему: Брину их слабији принос и нижа откупна ценаwww.globallookpress.com © Alfred Schauhuber / CHROMORANGE

Председник Асоцијације малинара Србије Добривоје Радовић предвиђа знатно лошију сезону у односу на претходну и принос који ће бити умањен за 10.000 тона, пише "Политика".

"Временски услови нам не иду на руку. Касни вегетација. Прошле године, 10. маја, ластари су били до 40 центиметара, а ове 10 до 15, а брање је за месец дана. Моја је процена да ће бити слабији принос. Бићемо срећни ако буде у Србији родило 50.000 тона. Прошле године је максимална производња у Србији била 60.000 тона. Ако је статистика тачна, Србија је извезла до првог марта ове године 80.000 тона. Поставља се питање одакле тих 20.000 тона и још 20.000 тона које лежи у хладњачама", каже Радовић.

Радовић, тврди да су у највећем проблему мали хладњачари, који су прошле године имали солидну добит.

"Прошле године су велики хладњачари морали да купе малину од малих и то по цени коју су управо мали диктирали. И таква ситуација се понавља последње три године, али је то било време у ком је на тржишту фалило малине", рекао је Радовић.

Он је истакао да је, захваљујући добром роду и задовољавајућој цени, свако треће домаћинство у ариљском крају обновило пољопривредну механизацију и додаје да су на то утицали и подстицаји који су се поред машина, односили и на садни материјал.

"О цени малине не желим да лицитирам, јер је још увек рано, али према неким предвиђањима, малина ће се плаћати 300 динара уз тенденцију раста цене до краја бербе. Очекујемо да ће малинари поново моћи да бирају да ли хоће затворен рачун на тих 300 динара или да иду на отворен рачун, добију можда већу цену али да деле ризик са хладњачарима. Прошле године се исплатило ићи на затворену цену али је питање да ли ће хладњачари то прихватити ове године, па да сами сносе ризик", закључио је Радовић.

Хладњачари најављују да ће откупна цена ове сезоне бити далеко нижа у односу на 2022. годину као и да ће се ове године ићи првенствено са отвореним рачунима.

Један од хладњачара из Ариља недавно је за "Политику" изјавио да је о цени још неозбиљно разговарати и да ће она умногоме зависити од тога колико су страни купци спремни да плате, али и од цене украјинске малине која је јефтина.

"Једино је извесно да у Србији нема хладњача без мањих или већих залиха овог воћа", оценио је он и додао да би се, у нову бербу могло ући са најмање 25.000 тона малине из претходне сезоне.

Он процењује да ће бити добро ако хладњачари успеју да плате 250 динара а прва понуда ће зависити од временских услова у сезони и квалитета воћа.

image