Државни дуг Италије достигао историјски максимум: Сваки грађанин дугује 47.405 евра
Државни дуг Италије наставља да расте, скочивши за 17,8 милијарди евра у марту на рекордних 2,79 билиона евра, према подацима централне банке земље. Претходни историјски максимум достигнут је у фебруару, када је дуг износио 2,78 билиона евра.
Банка Италије саопштила је да је пораст изазван повећањем захтева за задуживањем јавног сектора од 31,3 милијарде евра, што је делимично надокнађено смањењем ликвидних средстава Трезора на 29,4 милијарде евра.
"Нови историјски рекорд! Забрињавајуће и алармантно експоненцијално повећање с обзиром на повећање каматних стопа због нове рестриктивне монетарне политике ЕЦБ-а", рекао је Масимилијано Дона, председник Националне уније потрошача.
Према речима Доне, када би се државни дуг поделио на италијанско становништво, сваки грађанин би дуговао 47.405 евра, а износио би и 106.446 евра по домаћинству.
"Било би добро за владу да се ограничи на ограничавање рачуна за струју и гас, враћајући попусте на системске накнаде у рачуну", додао је Дона.
Растуће цене енергената погоршале су кризу трошкова живота у трећој највећој економији ЕУ и подигле ниво јавног дуга, који је између октобра и децембра 2022. износио 144 одсто БДП-а, показују најновији подаци Евростата.
Италијански званичници напали су Европску централну банку због њене монетарне политике, тврдећи да је повећање каматних стопа у циљу укроћивања инфлације извршило већи финансијски притисак на једну од најзадуженијих земаља еврозоне.
ЕЦБ је прошле недеље поново повећала стопе, повећавши их на 3,25 одсто у покушају да обузда двоцифрену инфлацију широм еврозоне.