Економија

Европске владе се експресно задужују: Рекордна недељна продаја државних обвезница

Продајом обвезница сада, државе покушавају да избегну утицај још виших каматних стопа, јер се очекује да ће Европска централна банка повећати трошкове задуживања за најмање још пола поена како би смирила инфлацију
Европске владе се експресно задужују: Рекордна недељна продаја државних обвезницаwww.globallookpress.com © Silas Stein

Европске владе су ове недеље прикупиле средства најбржим темпом у последње три године, користећи предности стабилних тржишних услова пре уобичајеног празничног затишја у задуживању и још једног помака више у каматним стопама, који се очекује после седнице Европске централне банке.

Продаја дуга преко банака достигла је близу 27 милијарди евра (29 милијарди долара), при чему је готово половина удео Шпаније, која је икористила потражњу већу од 85 милијарди евра за продају 13 милијарди евра десетогодишњих обвезница.

Европска унија заузела је друго место са продајом двоструке транше од седам милијарди евра у уторак. 

Продајом обвезница сада, државе покушавају да избегну утицај још виших каматних стопа, јер се очекује да ће Европска централна банка повећати трошкове задуживања за најмање још пола поена како би смирила инфлацију.

Иако тржишта сада изгледају релативно мирно, ове године су већ била присутна велика превирања у финансијској индустрији, као и колапс бројних банака. Чини се да је та криза прошла, али су европске владе очигледно опрезне да би избегле веће потресе што их подстиче да сада реагују. Агресивно монетарно пооштравање од стране централних банака и даље се шири на тржишта, што значи да се не могу искључити даља превирања.

Продаја дуга од 26,85 милијарди евра ове недеље је највеће од 2020. године. На ширем примарном тржишту обвезница, емисија ове седмице достигла је еквивалент од око 64 милијарде евра, што је највише од почетка фебруара, према подацима које је прикупио "Блумберг", а који обухватају компаније, финансије и зајмопримце из јавног сектора.

image