Економија

Креатори монетарне политике заспали за воланом: Банка Енглеске губи контролу над инфлацијом

Централна банка је у веома неповољном положају, јер бирају између два зла - ако не подигну камату ризикују још већи раст инфлације, а са константним подизањем на другој страни поскупљују кредите и смањују потрошњу, па тиме и увлаче привреду у рецесију
Креатори монетарне политике заспали за воланом: Банка Енглеске губи контролу над инфлацијомGetty © Dan Kitwood

Банка Енглеске (БоЕ) подигла је данас референтну каматну стопу за 50 базних поена, на 5 одсто. Ова одлука, донета са седам гласова за и два против, је изненадила тржишта, која су очекивала мањи раст каматне стопе на 4,75 одсто.

БоЕ је подигла референтну каматну стопу 13. пут заредом, а позајмљивање новца је сада најскупље од финансијске кризе из 2008. године.

У саопштењу на сајту Банке Енглеске је најављено даље подизање каматне стопе ако се инфлаторни притисци наставе.

Централна банка је у веома неповољном положају, јер бирају између два зла - ако не подигну камату ризикују још већи раст инфлације, а са константним подизањем на другој страни поскупљују кредите и смањују потрошњу, па тиме и увлаче привреду у рецесију. Питање је само да ли ће Британија са својом финансијском кризом остати изоловано острво или би могла да повуче и друге са собом.

Британски Национални завод за статистику (ОНС) саопштио је да је годишња стопа инфлације у Великој Британији у мају износила 8,7 одсто, што је исто као у априлу, али то није добар знак, јер се инфлација показала "издржљивијом" него што се очекивало.

Годишња стопа базне инфлације је у мају скочила на 7,1 одсто са априлских 6,8 одсто, што је највише од марта 1992 године.

Лондонски "Телеграф" пише да је рецесија неизбежна због неуспеха Банке Енглеске да контролише инфлацију, упозорили су бивши креатори каматних стопа.

Адам Посен, који је био у Одбору за монетарну политику (МПЦ) Банке након финансијске кризе, предвидео је да ће каматне стопе морати да порасту на 6,5 одсто или више да би укротиле растуће цене, што би вероватно довело економију у рецесију.

Званични подаци показали су да је међугодишња инфлација износила 8,7 одсто у мају – исто као и у априлу, што је неочекивано, јер су из БОЕ прогнозирали пад на 8,3 одсто. Базна инфлација, која искључује цене хране и енергената, попела се на 7,1 одсто у мају са 6,8 одсто у априлу што је највиша стопа у 31 години.

Посен је рекао да су "политичке грешке" и смањење британске радне снаге за коју је делимично окривио брегзит натерали званичнике Банке да "жељно говоре о паду инфлације".

"Режим политике Уједињеног Краљевства је изгубио одређени кредибилитет. Рецесија је неизбежна у Великој Британији. У одсуству рецесије, инфлација се неће вратити на одрживи циљ", сматра Посен.

Каматне стопе функционишу тако што повећавају трошкове позајмљивања, присиљавајући домаћинства да троше више новца на отплату својих дугова и тако ограничавају потрошњу која би иначе повећала инфлацију. Економисти се сада плаше да ће БОЕ морати да подигне стопе тако високо да то заправо гура економију у рецесију.

Риши Сунак је одбацио критике Сир Кира Стармера, лидера лабуриста, због повећања каматних стопа, обећавши да ће "преузети тешке и одговорне одлуке" за преполовљење инфлације ове године.

Даунинг стрит је такође одбацио позиве посланика торијеваца да се врате пореске олакшице из доба Маргарет Тачер на отплату камата на хипотеке, а портпарол је рекао да се то не разматра.

Карен Ворд, извршна директорка у "Џеј-Пи Моргану" рекла је да Банка Енглеске мора да "уђе у рецесију" да би контролисала инфлацију. Ворд је такође критиковала БОЕ, рекавши да је у прошлости била "превише неодлучна". 

"Креатори монетарне политике заспали за воланом"

Тврдоглаво висока инфлација потресла је тржишта, подижући трошкове позајмљивања и изазивајући хаос за милионе породица док банке преиспитују хипотекарне уговоре како би одражавале предвиђања виших стопа за дуже како би укротили раст цена.

Још 143 хипотекарна производа повучена су у среду ујутро. Банка НатВест коју подржавају порески обвезници такође је постала први велики зајмодавац који је повећао стопе након објављивања изненађујућих података о инфлацији, повећавши неколико својих двогодишњих и петогодишњих камата за до 0,75 одсто од четвртка.

Хаос је изазвао широке критике Банке и гувернера Ендруа Бејлија. Бивши председник конзервативаца Џејк Бери упозорио је да су креатори политике "заспали за воланом" борећи се са инфлацијом.

Министар финансија Џереми Хант ће се у петак састати са шефовима банака усред позива Влади да извуче хипотеке.

image