Економија

ММФ: Британска економија ће ове године престићи немачку

Немачка економија је у паду у последња два квартала, чиме је испуњена техничка дефиниција рецесије, а ММФ је у мају упозорио да немачка економија "улази у нову нормалност"
ММФ: Британска економија ће ове године престићи немачку© TANJUG/AP Photo/Markus Schreiber

Британија ће ове године надмашити Немачку, прогнозе су Међународног монетарног фонда, након што се њихови најгори страхови за британску економију нису остварили, пише "Телеграф".

ММФ очекује да ће економија Велике Британије ове године порасти за 0,4 одсто, што представља велики напредак у поређењу са смањењем од 0,3 одсто које је ММФ предвидео у априлу, када се прогнозирало да ће Велика Британија бити највећа економија света са најлошијим резултатима.

Побољшање у Великој Британији је, према наводима ММФ-а, одраз "веће потрошње и инвестиција него што се очекивало услед пада цена енергената".

ММФ је саопштио да је оквирни споразум из Виндзора који је објавио Риши Сунак у фебруару такође помогао трговини између Северне Ирске и Велике Британије захваљујући "мањој неизвесности после брегзита".

Британски финансијски сектор је такође остао "отпоран" након колапса "Силикон вели банке" у САД и "Креди Свис" у Швајцарској.

С друге стране, ове године се очекује пад немачке привреде за 0,3 одсто, што је удар на канцелара Олафа Шолца, који је раније инсистирао да ће Немачка избећи такав сценарио.

ММФ је навео да је "слабост у производњи" разлог зашто је одлучено да се прогнозе додатно смање у односу на раније предвиђен пад од 0,1 одсто.

Нова нормалност

Подаци из истраживања које је објавио немачки институт Ифо показују су да се пословно поверење у јулу погоршало и то трећи месец заредом. Аналитичари су упозорили да ће се немачка привреда ове године борити да се ослободи рецесије. 

Економија је у паду у последња два квартала, чиме је испуњена техничка дефиниција рецесије, а ММФ је у мају упозорио да немачка економија "улази у нову нормалност".

На раст утиче старење становништва и "геоекономска фрагментација" која тешко погађа немачку економију због њеног статуса индустријске земље која има јаке трговинске везе са Кином и САД.

Смањење рејтинга за Немачку значи да се сада очекује да ће ове године она бити највећа светска економија са најлошијим резултатима.

Економисти оцењују да је Немачка "заглављена у зони сумрака између стагнације и рецесије, те да јој је хитно потребна нова реформска агенда".

Статистика показује да је кредитирање пословних субјеката широм еврозоне пало најбржим темпом у историји као резултат растућих каматних стопа, упозорила је Европска централна банка. 

Упркос економским проблемима у Европи, ММФ је унапредио прогнозу глобалног раста са 2,8 одсто у априлу на три одсто. Упозорава се, ипак, да ће Великој Британији и другим напредним економијама бити тешко да савладају инфлацију у наредне две године, а главни економиста ММФ-а је навео да се животни стандард можда никада неће вратити на степен раста који је постојао раније.

Осим тога, стручњаци наводе да ће крах Црноморске иницијативе подићи цене неких намирница и до 15 одсто, што може да буде фактор да глобална инфлација остане на високом нивоу.

image