Економија

Крива је неједнакост: Зашто ће амерички дуг наставити да расте

Американци су принуђени да бирају између растућег дуга и веће незапослености углавном због нивоа неједнакости прихода у њиховој земљи
Крива је неједнакост: Зашто ће амерички дуг наставити да растеGetty © Jemal Countess

Док се велики део полемике о ограничавању дуга америчке владе односи на то да је раст дуга последица расипности политичара у Вашингтону, проблем је у ствари системски. Американци су принуђени да бирају између растућег дуга и повећане незапослености углавном због нивоа неједнакости прихода у њиховој земљи – погоршаног великим трговинским дефицитом САД – који је нагло смањио потражњу купаца, објашњава "Фајненшел тајмс" и истиче да је раст неједнакости прихода кључни покретач дуга.

Пошто богати штеде много већи део свог прихода него радници или средња класа, а користе много мањи део за потрошњу, растућа неједнакост прихода аутоматски смањује укупну потрошњу и повећава штедњу ефективним трансфером прихода од великих потрошача (обичних Американаца) високим штедишама (богатима).

Ако би већа уштеда била искоришћена за инвестиције америчких предузећа, ово би била добра ствар за привреду. Мања потрошња би била уравнотежена већим инвестицијама, при чему би укупна тражња краткорочно остала иста, а на дужи рок би расла, јер је више инвестиција узроковало убрзање раста.

Поставља се, међутим, питање мора ли већа штедња довести до већих инвестиција? Ово уверење је у срцу економије понуде, али док је то било тачно пре много деценија, када су пословна улагања углавном била ограничена оскудном уштедом и високим трошковима капитала, данас то више није тачно. Пословне инвестиције нису порасле у складу са штедњом богатих.

Ово ствара проблем за економију. Ако нижа потрошња није уравнотежена већим инвестицијама, укупна потражња мора опасти, а као одговор на то предузећа ће смањити производњу и отпустити раднике.

Да се ​​то не би догодило, Вашингтон обично ради једну од две ствари.

Прво, Федералне резерве доносе мере које подстичу задуживање домаћинстава за финансирање додатне потрошње. У том случају, смањење прихода обичних Американаца балансира се повећањем њиховог задуживања, па се може одржати исти ниво потрошње.

Друго, Вашингтон може сам да позајми и користи приходе да надокнади потражњу изгубљену смањењем потрошње домаћинстава. Задуживање је заправо супротно штедњи, а повећањем фискалног дефицита, САД могу поништити негативне последице повећања штедње међу богатима.

Постоји и трећа опција за многе економије. Ако штедња неке земље расте брже од њених инвестиција — или ако потражња опада у односу на производњу — она може извозити вишак производње у облику трговинског суфицита. Али САД то не могу учинити.

Због својих отворених и добро вођених финансијских тржишта, остатак света радије чува свој вишак уштеђевине тамо, тако да су САД нето увозник, а не нето извозник штедње. Ово ће се дешавати све док стране централне банке, предузећа, олигарси и власници финансијских средстава могу да користе своје вишкове у несметаном приступу америчким акцијама, обвезницама, фабрикама и некретнинама.

Ови нето приливи подижу вредност долара и чине америчку производњу мање конкурентном, тако да уместо да ствара трговинске вишкове да би управљао вишком штедње у земљи, слаба тражња створена неједнакошћу прихода се погоршава како Америка управља трговинским дефицитима потребним да апсорбује вишак иностраних производње.

Да би зауставио раст незапослености, или ФЕД мора да подстакне још већи дуг домаћинстава или Вашингтон мора имати још веће фискалне дефиците.

Грешка законодаваца је претпоставка да је растући дуг у САД последица неодговорног понашања америчких домаћинстава и владе. У ствари, то је структурни проблем, а избор с којим се Американци суочавају није између више дуга и мање дуга, већ између више дуга и веће незапослености.

Све док су Американци спремни да прихвате висок ниво неједнакости у приходима и велике трговинске дефиците, ово је компромис који САД морају и даље да трпе. Да би дуг ставили под контролу без повећања незапослености, Американци морају елиминисати притисак на смањење потражње тако што ће преокренути неколико деценија политика које фаворизују неједнакост прихода или које дозвољавају странцима да своју вишак уштеђевине и вишак производње баце у САД.

Зато, уз сву бучну дебату, постојање горње границе дуга неће ограничити раст америчког дуга. Они само дозвољавају Конгресу да се претвара да ради нешто значајно у вези са растућим теретом дуга Америке, констатује "Фајненшел тајмс".

image