Црни облак каматних стопа надвио се над еврозоном: Немачка и даље најслабија тачка региона
Неизвесност око тога када ће Европска централна банка прекинути са подизањем каматних стопа виси као црни облак над еврозоном, упркос томе што подаци показују да се економија региона "опоравила" у другом тромесечју - иако базна инфлација, која искључује променљиве категорије, као што су храна и енергенти, не посустаје.
Како наводи "Блумберг", иако Немачка, економски мотор Европе полако излази из рецесије, инфлација ће остати знатно изнад циљаних два одсто током лета, остављајући креаторе политике у ЕЦБ у немогућности да прогласе победу (и прекину са подизањем каматне стопе) након једногодишње кампање која је укључивала девет повећања стопе.
Резултат је да би следећи састанак ЕЦБ у септембру могао бити само још једна станица на путу ка (нај)вишим стопама. Тржишта очекују још један потез, али не искључују да то повећање стигне тек у децембру. За регион чији су се краткорочни изгледи већ погоршали, према председници ЕЦБ Кристин Лагард, то је велики знак питања.
"Чак и да направимо паузу у септембру, било би преурањено да то аутоматски сматрамо крајем циклуса", рекао је члан Управног савета ЕЦБ Петер Казимир.
Иако су подаци о БДП-у из Француске и Шпаније улили мало наде, Немачка је и даље главна слаба тачка. БДП је остао непромењен између априла и јуна након два квартала смањења. Инфлација је донекле смањена овог месеца, али је са 6,5 одсто три пута виша од циља. Неки говоре о стагфлацији.
Еврозона у целини је данас објавила своје очитање раста у другом кварталу, а економисти процењују повећање од 0,2 одсто. Базна инфлација у јулу износи 5,5 одсто. Многи сумњају да ће земље које користе евро моћи дуго да држе главу изнад воде.
У то, иако БДП еврозоне изгледа охрабрујуће, он је подстакнут скоком ирског бруто домаћег производа за 3,3 одсто. Земља је чинила мање од 4 одсто укупне производње блока прошле године и допринела је са око 0,1 процентног поена расту у другом кварталу.
Треба имати на уму да је ирски "раст" потпомогнут је америчким фармацеутским компанијама али успех земље често не одражавају производња и запошљавање, већ је он последица стратегије минималног пореза.
Поверење у регион се нагло погоршало последњих недеља, а истраживања о расположењу показују да ће се само погоршавати јер привреда осећа више каматне стопе. Сектор услужних делатности, који је дуго времена био упориште за раст усред дуготрајне слабости у производњи, почело је да слаби. ЕЦБ је чак огласила аларм на до сада чврстом тржишту рада.