Економија

Цене пиринча подивљале у јулу

Неки добављачи су забринути због потенцијалног негативног утицаја климатског феномена Ел Нињо на производњу пиринча
Цене пиринча подивљале у јулу© Pixabay

Светске цене пиринча у јулу биле су највише у последњих 12 година због индијске забране извоза пиринча и неповољних временских услова који би могли утицати на производњу, саопштила је агенција за храну Уједињених нација и пољопривреду ФАО.

Глобални индекс цена пиринча је у јулу порастао месечно за 2,8 одсто, на 129,7 поена, што је највише скоро 12 година, навела је агенција са седиштем у Риму, преноси Танјуг.

Како наводи Си-Ен-Би-Си, пиринач је у односу на јул 2022. године поскупео за 19,7 одсто

"Неки добављачи су забринути због потенцијалног негативног утицаја климатског феномена Ел Нињо на производњу пиринча, као и због прекида жетве у Вијетнаму услед киша, што је подстакло раст цена", додаје се у извештају.

Индија, водећи светски извозник ове намирнице, забранила је 20. јула извоз белог пиринча који не спада у врсту басмати, пошто влада у Њу Делхију жели да заустави раст цена пиринча у земљи и истовремено обезбеди довољну количину залиха "по разумним ценама".

Ова држава има више од 40 одсто удела у глобалној трговини пиринчем.

Актуелна цена фјучерса сировог пиринча се креће око 16,02 долара за центу (цwт). Цента у САД и Канади одговара тежини од 45,36 килограма.

ФАО индекс цена пиринча ће у августу вероватно бити још већи него у јулу, сматра виши аналитичар глобалне банке хране и пољопривреде Рабобанк, Оскар Тјакра.

image