Економија

Шеф бразилске дипломатије за РТ: БРИКС и Нова развојна банка доприносе реформи финансијског система

Мауро Виеира сматра да смо "без сумње" на путу ка мултиполарном свету
Шеф бразилске дипломатије за РТ: БРИКС и Нова развојна банка доприносе реформи финансијског системаwww.globallookpress.com © Prime Ministers Office/Press Inf

Бразилски министар спољних послова Мауро Виеира је изјавио да ће Нова развојна банка несумњиво допринети реформи Бретон-вудског финансијског система с краја Другог светског рата који укључује и Светску банку и Међународни монетарни фонд.

Међу ставкама у завршној декларацији 15. самита БРИКС-а у Јоханесбургу наводи се и сагласност лидера блока да је неопходна реформа глобалних механизама управљања међународним системима.

Мауро Виеира истиче у интервјуу за РТ на шпанском да се председник Бразила Лула да Силва увек залагао за такве реформе, и то не само у политичкој, већ и у финансијској сфери.

Сходно томе, Виеира сматра да стварање Нове развојне банке БРИКС-а представља изазов за Светску банку и ММФ, напоменувши да она "у свом називу има ознаку да је нова и другачија."

"Ово ће без сумње допринети почетку реформе Бретон-Вудса", додао је он.

Коментаришући чињеницу да ће Бразил крајем ове године први пут преузети председавање Г20, Виеира напомиње да председник Бразила намерава да искористи ову платформу "управо како би скренуо пажњу света на питања која муче многе земље", као што су глад, неједнакост и дискриминација.

Подсетимо, на овогодишњем самиту БРИКС-а је најављено да ће се од 1. јануара 2024. године Бразилу, Индији, Кини, Русији и Јужној Африци у овој организацији придружити и Аргентина, Египат, Иран, Уједињени Арапски Емирати, Саудијска Арабија и Етиопија као пуноправне чланице. 

"Сигуран сам да ће ово проширење групе донети већу тежину и већу видљивост БРИКС-у на светској сцени", нагласио је он.

Са новим чланицама, БРИКС ће чинити 37 одсто светског БДП-а и 46 одсто светске популације, а биће једнак са Г7 у куповној моћи. Стога, Виеира сматра да смо "без сумње" на путу ка мултиполарном свету. 

"О проширењу блока се разговарало нешто више од годину дана и пет првобитних чланица су биле убеђене да би било важно имати већу заступљеност земаља у развоју у тој групи која је већ веома значајна", рекао је шеф бразилске дипломатије.

Како напомиње, геополитички фактор је играо улогу у одлучивању о томе које ће земље бити позване у блок.

"Један од критеријума био је управо регионална равнотежа. Нисмо могли очекивати да се блок шири само у једном од региона света", објаснио је он, истакавши да је ту позицију заступало неколико земаља, као и да међу новим чланицама има земаља из различитих крајева.

Он је подсетио да је Бразил "од почетка" заступао идеју Аргентине у БРИКС-у, напоменувши да је и та земља чланица јужноамеричке политичке и привредне организације Меркосур, као и да ове две земље "бране исте интересе."

image