Британске фабрике у проблему, индустријска производња на најнижим гранама од корона кризе
Британске фабрике у августу претрпеле су најслабији месец од почетка корона кризе, а наруџбине су се драматично смањиле због раста каматних стопа у земљи и иностранству, преноси Ројтерс.
"С&П глобал индекс" (ПМИ), који прати индустријску активност у тој земљи, пао је шести месец за редом, са 45,3 на 43, колико је износио у јулу.
У питању је најнижи износ у последњих 39 месеци, али је он и даље нешто виши од 42,5, колико се очекује да ће износити у августу.
То је био 13. месец за редом да је вредност индекса испод 50, што значи указује на до да се економска активност у Великој Британији смањује.
Роб Добсон, директор "С&П Глобал Маркет Интелиџенса", рекао је да су производња и нове поруџбине у производном сектору смањују брзином која се ретко виђа ван кризних периода, као и да су компаније принуђене на "одбрамбене акције".
"Куповна активност, залихе и број запослених су смањени у августу јер су произвођачи настојали да контролишу трошкове, заштите марже и раде на много штедљивији и ефикаснији начин", рекао је он.
С друге стране, успоравање домаће тражње и извозних наруџбина ублажило је инфлаторне притиске. Трошкови инпута су пали најбржим темпом од јануара, потенцијално ублажавајући инфлацију цена робе у наредним месецима.
Са инфлацијом која је у јулу износила око седам одсто, Банка Енглеске ће вероватно подићи каматне стопе 15. пут заредом 21. септембра, чак и са привредом која показује знаке успоравања за које неки економисти кажу да ће се ускоро претворити у рецесију.