Амерички технолошки гигант "Гугл" је пристао да нагодбом реши колективну тужбу због нарушавања приватности милиона корисника које је "Гугл" пратио и када су претраживали интернет у "приватном режиму".
Тужиоци су тражили да "Гугл" исплати најмање пет милијарди долара одштете, преноси Би-Би-Си.
Адвокати обеју страна су саопштили да су постигли прелиминарну нагодбу чији услови нису објављени, али очекује се да ће је представити суду до фебруара.
У колективној тужби која је поднета 2020. године се тврди да "Гугл" не може да се бави тајним и неовлашћеним прикупљањем података "од практично сваког Американца који има рачунар или телефон".
"Гугл" је пратио шта раде корисници на интернету чак и када су претраживач "гугл хром" поставили на режим "инкогнито", а друге претраживаче на "приватни режим".
Америчка технолошка фирма је рекла да је прикупљање историје претраге, чак и у режиму приватног прегледа, помогло власницима сајтова да "боље процене учинак свог садржаја, производа или маркетинга".
"Гугл" се суочава са многим тужбама које оспоравају његове праксе претраге и дигиталног оглашавања.
Из компаније су раније саопштили да ће исплатити 700 милиона долара за поравнање антимонополске тужбе у вези са "Гугловом" "Плеј" продавницом.