Шпанија је потврдила планове за затварање свих нуклеарних реактора у земљи до 2035. године, постављајући као циљ улагања у више зелене енергије. Планови су се показали спорним, а многи су тврдили да ће се земља лишити кључног извора енергије.
Будући трошкови затварања и управљања нуклеарним отпадом процењују се на око 20,2 милиона евра, како је објављено у среду, после састанка Већа министара. Трошкове ће покрити власници нуклеарних објеката, у складу са шпанским принципом "загађивач плаћа".
Судбина шпанских атомских електрана била је једна од спорних тачака током избора који су одржани летос. Конзервативна опозициона Народна партија је тада обећала да ће поништити било какво нуклеарно повлачење.
"Не можемо да искључимо 21 одсто енергије инсталиране у Шпанији, а да 21 одсто још не може да ради на обновљиву енергију", рекао је лидер странке Алберто Нунез Феијо у јулу, упозоравајући да ће "цена енергије експоненцијално расти" ако се планови о гашењу нуклеарки наставе.
Удружење привредника "Сиркуло де емпресариос" прошлог месеца је, такође, позвало на спасавање шпанских атомских електрана, инсистирајући да политика и идеологија не би требало да утичу на успостављену енергетску инфраструктуру.
Мадрид је првобитно ово питање решио почетком 2019. године, када је израдио национални енергетски и климатски план који захтевају правила ЕУ.
Шпанија је у среду, такође, изнела нова правила за развој пројеката зелене и обновљиве енергије. Савет министара се сагласио да продужи рокове за предстојеће пројекте, укључујући и енергетски сектор, где су захтеви за грађевинску дозволу продужени за шест месеци, и сада ће бити 49 месеци.
Владине аукције за пројекте обновљиве енергије, као што је енергија ветра, такође ће укључити нове критеријуме који узимају у обзир "друштвену и еколошку вредност за европску индустрију".
Остали планови укључују смањење вишка потрошње енергије и повећање ефикасности потрошње енергије међу предузећима и потрошачима.
Шпанија није једина европска земља која се ове године одрекла нуклеарне енергије. Последња три немачка нуклеарна реактора – Емсланд, Изар 2 и Некарвестхајм 2 – затворена су у априлу.