Већа потражња диже цену деривата током лета: Где напунити резервоар на путу до мора
Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије (УНКС) Томислав Мићовић оценио је да ће се цена бензина и дизела задржати на садашњем ниво односно да ће се њен пад који је забележен претходних недеља, зауставити због повећане потражње за овим нафтним дериватима током летњих месеци.
До 7. јуна, на пумпама у Србији, литар дизела ће коштати 201 динар, а литар бензина 192 динара. У односу на прошлу недељу, дизел је задржао цену, док је бензин појефтинио за два динара.
Он је казао да се цена бензина већ четири недеље смањује, најпре за три, па за два динара, док је цена дизела прилично стабилна.
"Лето је увек период мало веће потрошње бензина, тако да и очекујем да ће се ту негде цена и зауставити на овом нивоу, јер сад ће бити већа потражња", рекао је Мићовић за РТС.
Где напунити резервоар на путу до мора?
На питање где је најбоље напунити резервоар када путујемо на море у Грчку, Томислав Мићовић истиче да сви пуне гориво пре излаза из Северне Македоније.
"Сви пуне резервоаре на изласку из Северне Македоније, ту су гужве на бензинским станицама. Северна Македонија има дијаметрално супротну фискалну политику у односу на Грчку. Увек је тако на дугачким путовањима, на Западу треба водити рачуна да ли на ауто-путу да сипате, или је боље да сиђете са ауто-пута", истакао је Мићовић.
Зашто акцизе нису дигле цене?
Због повећања акциза се најављивало поскупљење горива, међутим то се није десило.
"Није акциза једино што утиче на цену горива, имате низ параметара, па су се они други просто у том периоду кретали у неком другом смеру, значи у негативном смеру", навео је Мићовић.
Указује да нафтни сектор не може да утиче на државну политику везану за опорезивање енергије, већ само да укаже на проблеме које стварају велике државне дажбине.
"То је један снажан инструмент који може да утиче на потрошњу одређених деривата, неке да фаворизује, неке да смањи. Тако да смо ми последњих година могли уживо да видимо како делује државна политика подизања акциза, када је потрошња течног нафтног гаса, као једног еколошки прихватљивог горива, кренула низбрдо из године у годину. Довели смо до тога да га готово потпуно протерамо са тржишта, што мислим да са аспекта енергетске, саобраћајне и еколошке политике баш и није добар потез", рекао је Мићовић.
Све више дизелаша на улицама
Мићовић истиче да је у последњих пет година дошло до укупног повећања броја регистрованих возила са два и по милиона на три милиона, што је негде око 19 процената.
"У тој структури повећања, највећи проценат повећања имају возила са дизел моторима, око 27,6 одсто, док је бензинских аутомобила више за 12 процената. Течни нафтни гас, наравно, рапидно пада, негде око 24 одсто у овом периоду од пет година, док је природни гас повећан чак за 197 процената", рекао је Мићовић.
Истиче да ови проценти заправо нису резултат планиране политике у тој области, што се види по томе што расте број регистрованих возила са дизел мотором.
"Видите да се дешава дизелизација возног парка, што би у складу са другим захтевима требало да буде у супротном смеру. Али, просто, када видите плацеве за продају половних аутомобила, ту су више од 90 процената аутомобила које покрећу дизел мотори, јер се Запад решава тих аутомобила и они завршавају и у нашој земљи, на Балкану, генерално у нашем окружењу", навео је Мићовић.