После дизања рампе за српске производе на тржишту Кине, које је најављено за 1. јул, ускоро би требало да буду укинуте и царине са Египтом и Уједињеним Арапским Емиратима. Из Министарства унутрашње и спољне трговине (МУСТ) кажу за РТ Балкан да се потписивање споразума о слободној трговини са Египтом очекује у веома кратком периоду, будући да су преговори успешно завршени и да сада предстоје само неопходне формалне процедуре за припрему самог потписивања.
Окончани су и преговори са Уједињеним Арапским Емиратима, а у току је правно техничка редакција текста и потписивање овог споразума се очекује у што краћем року. Оба споразума почеће да се примењују након ратификације и размене нота.
У Министарству трговине кажу да се разматра могућност и за успостављање слободне трговине са Републиком Корејом, чија високо развијена и технолошки напредна привреда чине њен потенцијал изузетно привлачним.
Они наводе да, због смањења царинских стопа или њиховог укидања, за наше привреднике ови споразуми значе приступ тржиштима Египта и Емирата под повољнијим условима у односу на друге земље, које са њима немају потписане споразуме о слободној трговини, чиме се повећава конкурентност наших производа. Такође, кажу да се њима омогућава раст обима међусобне трговине, као и нашег извоза, што ће допринети и порасту инвестиција и отварању нових радних места.
Који производи ће у Египат без царине
У Министарству трговине откривају да је пуна либерализација постигнута за свеже јабуке, смрзнуте малине, вишње, купине, боровнице и суве шљиве. Без царине ће у Египат ићи и месне прерађевине од живинског меса, димљено и сушено месо, јунеће месо, овчије и козије месо свеже и смрзнуто, одређене категорије живинског меса, свежег и смрзнутог, маргарин, џемове, мармеладе, воду, кајмак и сличне млечне прерађевине.
"Што се тиче индустријских производа пореклом из Србије, датумом ступања споразума на снагу царине ће бити потпуно укинуте за катоде и секције катода од бакра, остале лекове за малопродају, одређене врсте хартије и картона, гасна уља, полупроизводе од алуминијума, радни алат, остале производе за грађевинарство од керамике, црепове, одређене делове за машине, катанце и браве за намештај, остале бродске дизалице", кажу за РТ Балкан у МУСТ.
Шта ће у Емирате без царине
Споразум са Емиратима предвиђа да се даном ступања споразума на снагу укину царине за извоз свих врста свежег меса, расхлађеног или смрзнутог, осим свињског меса и одређених делова јунећег меса са костима, као и одређених делова пилећег меса и на све врсте риба (осим пацифичког лососа).
Царине ће бити укинуте и на млеко у праху, неке категорије сира, саднице воћа, цвеће, већину воћа и поврћа, свеже јабуке, крушке, шљиве, малине, кафа, чајеви и зачини, житарице, брашно, семе, уља и масти, шећер, већина кондиторских производа, прерађевине од воћа и поврћа, жвакаће гуме без шећера, вода, етил алкохол пољопривредног порекла и већег дела сточне хране.
Када је реч о индустријским производима, датумом ступања споразума на снагу Србија ће моћи без царина у УАЕ да извози незасићени пропилен, остале инверторе, поједине врсте лекова, лед диоде, делове и прибор машина за штампање, остале електричне проводнике, прикључке и контактне елементе за жице и каблове. Без царине ће извозити и калупе за ливење пластичне масе, хибридна и електрична возила, паладијум, лаптоп рачунаре, паметне телефоне, путничке аутомобиле са хибридним и електро мотором, камионе са електро мотором.
У Египат највише извозимо дуван, у Емирате јабуке
Трговинска размена Србије са Египтом у претходних 10 година кретала се у распону од 50 до 115 милиона долара. Дуван за пушење је традиционално најзначајнији производ у српском извозу, са уделом од скоро 70 одсто у укупном извозу у 2023 години. Увоз укључује претежно калцијум фосфат и фосфатну креду, који чине око 18 посто укупног увоза из те земље. С друге стране, трговинска размена Србије са Емиратима се у претходних 10 година кретала у распону од 29 до 184 милиона долара, при чему је забележен константан суфицит на нашој страни. У структури извоза, према царинској тарифи, главне ставке су војна роба, јабуке, сено и детелина, док су у увозу доминантни алуминијум и полиетилени.
"Имајући у виду да је тржиште Србије недовољно велико, слободна трговина је одавно препозната као веома важан и једини могући инструмент за приступ већим тржиштима и боље позиционирање Србије на инвестиционој мапи света. Захваљујући мрежи споразума о слободној трговини које је Србија до сада закључила са ЕУ, ЦЕФТА, Евроазијском економском Унијом, Турском, ЕФТА, Великом Британијом и Кином, Србија данас има слободан приступ тржиштима која обухватају популацију од више од 2,2 милијарде становника, а ова мрежа споразума биће допуњена и Споразумом о слободној трговини са Египтом. Тржиште ове земље обухвата више од 110 милиона становника, и треће је по значају на афричком континенту", наводе у МУСТ.
С обзиром да Египат има веома висок ниво царинске заштите и да је због тога приступ овом тржишту веома отежан, закључивање Споразума о слободној трговини је предуслов за повећање пласмана српских производа на ово тржиште.
"Споразуми о слободној трговини и у временима нестабилности и кризе омогућавају српским компанијама да своју робу пласирају уз привилегован приступ без царина, чиме су наше компаније значајно конкурентније у односу на компаније из окружења. Такође, привредници у Србији ће имати приступ повољнијим ресурсима, сировинама и опреми која се не производи у Србији или се производи у недовољним количинама. Са друге стране, српски потрошачи ће имати у понуди велики број производа из ове земље по повољнијим условима, што ће утицати на пораст стандарда становништва", наводе у ресорном министарству.