Европски ревизори: ЕУ није спремна за нову енергетску кризу без руског гаса
Европска унија није довољно спремна да се суочи с предстојећом гасном кризом упркос томе што је увела низ мера за окончање зависности од руских енергената, саопштио је Европски ревизорски суд (ЕЦА). У извештају се наводи да је Европа успела да избегне велику несташицу гаса током кризе, али и да је нејасно колико се тога може приписати одлукама Европске уније у односу на друге факторе, као што су блага зима и високе цене због којих индустрија користи мање гаса, пренео је Ројтерс.
Снабдевање Европе енергентима постало је проблематично 2022. године када је дотадашњи највећи снабдевач гасом, Русија, започела специјалну војну операцију у Украјини и смањила испоруке горива, што је, како преноси Ројтерс, навело Европску унију да хитно уведе заједничку политику када је реч о пуњењу складишта гаса, као и о смањивању употребе и заједничкој куповини тог енергента.
"Координација Брисела и чланица ЕУ помогла је у стварању нових рута снабдевања гасом како би биле избегнуте несташице, а обавеза земаља блока да попуне 90 одсто складишта гаса пре зиме створила је стабилност тржишта", наводи се у извештају ревизора.
Међутим, они су рекли да ове активности нису у довољној мери решиле питање доступности гаса, чија је цена порасла на више од 300 евра по мегават сату у августу 2022, са око 50 евра по мегават сату годину дана раније.
"Комисија је још 2014. године знала да ће престанак допремања руског гаса имати огроман утицај на цене, али никада није решила утицај његових ефеката на потрошаче или индустрију", рекао је један од ревизора Жоао Леао.
Ревизори су навели друге недостатке у европским припремама за кризу снабдевања, напомињући да је шест земаља ЕУ задржало опцију да у хитним случајевима прекину испоруку гаса својим суседима.
Они су одбили да коментаришу како би планирани овогодишњи завршетак споразума о транзиту руског гаса у Европу преко Украјине утицао на енергетску безбедност Европе, али су приметили да је свеукупно ослањање ЕУ на Русију пало са 45 одсто укупних испорука гаса у 2021. на око 15 одсто прошле године.