Влашки вез, пливање за Богојављенски крст уписани у Регистар нематеријалног културног наслеђа
Техника украсног веза "штампујит" коју негује влашка заједница у источној Србији један је од шест елемената "живог наслеђа" Србије који су управо уписани у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа, саопштила је "Етно мрежа".
Недавном одлуком Националног комитета за нематеријално културно наслеђе, уз 57 постојећих елемената, поред веза "штампујит", уписани су још и пливање за Богојављенски крст, свирање на тамбурици самици, сарачки и ћурчијски занат и мавање кумбара (окретање запаљених бакљи).
Раскошни вез који се користи махом за украшавање свечане женске ношње, уписан је у национални регистар на иницијативу кровног удружења произвођача рукотворина "Етно мреже" и локалних удружења "Мисија креатива" из Кладова и "Него" из Неготина, а уз подршку Министарства културе и НАЛЕД-а.
"Штампујит" је врста веза који се изводи техником омчастог бода на плишу, а којим се у Неготинској Крајини и приобаљу Дунава најчешће украшава свечана женска ношња. Техника "штампујит" је добила име због начина преношења шаре која је налик штампању.
Досије за упис овог аутентичног влашког наслеђа израдила је Душанка Ботуњац, академска сликарка, примењена уметница, посвећена чуварка мотива Неготинске крајине и едукаторка "Етно мреже".
"Наш крај обилује са много текстилног материјала, али оно на шта сви реагују на великим изложбама ван земље јесу комади украшени везом 'штампујит'.Посебно сам поносна што смо допринели да се овај елемент сачува и упише у национални регистар", каже Ботуњац.
Чланице кровног удружења произвођача рукотворина широм Србије "Етно мрежа" су раније били иницијатори и да се у регистар упишу и очувају стапарско и сјеничко-пештерско ћилимарство, двопређне чарапе и израда ојица.