Представљање монографије редитеља Здравка Шотре "Мојих 500 глумаца" у издању Службеног гласника и РТС издаваштва, одржано је данас на свечаности у РТС клубу у Београду. На догађају су говорили глумци – Светлана Цеца Бојковић, Слобода Мићаловић Ћетковић, Војин Ћетковић, Љубомир Булајић, уреднице издања Биљана Бошњак Драгановић и Весна Смиљанић Рангелов и сам аутор Здравко Шотра.
На великом платну пре званичног почетка промоције емитовани су инсерти из богатог Шотриног стваралаштва, од шоу програма "Образ уз образ", преко ТВ серија "Више од игре", "Приче из радионице", "Рањени орао" до филмова "Идемо даље", "Шешир професора Косте Вујића", "Бој на Косову", "Браћа по матери", "Зона Замфирова" и филма и серије "Александар од Југославије" (2021), што је његов последњи пројекат.
Светлана Цеца Бојковић се присетила када је пре 60 година ишла на аудицију у Драмску школу Радио Београда код Бате Миладиновића и добила подршку од "једног високог, лепог човека, који се само смешкао на моје извођење, што сам осетила као да ме бодри". Наравно, био је то Здравко Шотра, за кога Бојковић каже да веома воли глумце и да је та љубав од почетка обострана.
Бојковић: Шотра је наше културно добро
Светлана Бојковић се присетила Шотрине претходне књиге аутобиографије "Држање за ваздух" према његовом познатом филму (1985), и радује се што је сада изашла његова друга књига толико свеобухватна, у којој се налази и она.
"Шотра је све постигао толико тога успешног захваљујући марљивошћу, вредношћу и због упорности и талента који поседује. Он има диван и божанствен опус. Кад се само сетим 'Образ уз образ', како је цела Југославија то волела да гледа и трчи кући из града да прати нове емисије. Сигурна сам да ће Шотра и даље снимати. Он је и даље тако леп као и пре тих 60 година, благ и драг. Шотра је наше културно добро", закључила је Светлана Цеца Бојковић.
Уз детаљан попис остварених дела, подељених улога и добијених награда, серије анегдота насталих током снимања, путовања и гостовања, ова књига сведочи о незаборавним величинама једног времена и у животу и на позорници и на платну, сећање на многе глумце који нису више са нама (браћа Драган и Предраг Пепи Лаковић, Милена Дравић, Драган Николић, Ружица Сокић, Данило Бата Стојковић, Велимир Бата Живојиновић, Миливоје Мића Томић, Жарко Лаушевић, Слободан Цица Перовић, Зоран Радмиловић, и многи други).
Продуктивни Шотра је снимио 67 ТВ драма, 26 играних серија, 17 играних филмова за велики екран, режирао седам позоришних представа и многе друге пројекте, документарце, емисије.
Ћетковић: Рад са Шотром као брак
Чест глумац код Шотре, популарни Војин Ћетковић је оценио да "кад почнете да радите са Шотром, то вам је као да уђете у брачну заједницу, закунете се на верност". Ћетковић сматра да "ко је први пут играо код Шотре, заиграће стално, наставиће да глуми цео век код њега".
Ипак, глумац је био отворен и искрен, те је признао да је њихов однос осцилирао од мржње до потпуне љубави, од шапата до вике, од жустрих расправа на снимању до пријатељског загрљаја.
"Шотра ме је научио шта је емотивни континуитет лика, како да распоредим снагу за снимљени материјал на филму или у серији, и говорио ми је "ако ти видиш камеру, не брини, види и она тебе". Покушали су разни продуценти, новинари и неважни људи да нас раставе, писали су свашта, али то им на крају није успело", осврнуо се Ћетковић и на ту страну медаље.
Глумац који је играо код Шотре у филмовима ("Зона Замфирова", "Пљачка Трећег Рајха", "Шешир професора Косте Вујића", "Санта Мариа Делла Салуте") и серијама ("Рањени орао", "Грех њене мајке", "Александар од Југославије"), испричао је анегдоте са више снимања.
Тако су Војин Ћетковић, Никола Ђуричко и Небојша Циле Илић за свега 15 минута брзински снимили комплетну сцену од четири стране сценарија. Када су их питали како су то успели, Ћетковић је узвикнуо "Ми смо Шотрине фоке".
Такође, Војин се присетио како је Здравко Шотра желео да му пружи већу улогу у филму "Ивкова слава", али му продуцент тада то није дозволио, и редитељ се трудио да му и та мала улога буде продужена на 10 дана снимања, да би зарадио што више за стамбени кредит који мора да отплаћује.
"Када ме питају да ли сам ја омиљени Шотрин глумац, не умем да одговорим. Заиста не знам да ли сам му ја баш омиљени, али оно што знам сигурно јесте да је Здравко Шотра мој омиљени редитељ", закључио је Војин Ћетковић.
Његова супруга Слобода Мићаловић Ћетковић је читала одломке из књиге "Мојих 500 глумаца" о Миливоју Живановићу и Петру Краљу, те се осврнула на своје почетке у каријери управо код Шотре у филму "Зона Замфирова".
Булајић: Шотра је мој "филмски отац"
Глумац Љубомир Булајић је рекао да је Шотра његов "филмски отац", те да редитељ увек негује и чува посебан однос са свим глумцима.
"Здравко Шотра ме и подсећа на мог оца који је, веровали или не, старији годину дана. Дакле, ипак постоји неко ко је старији од Шотре. Ова његова књига није само попис 500 глумаца са којима је он радио, већ много више од тога, представља део магије између глумаца и филмске екипе", закључио је Љубомир Булајић.
Редитељ, сценариста, писац Здравко Шотра се осврнуо на своју дугу каријеру која траје више од 50 година, и схватио да је цео животни и радни век провео са глумцима.
"Питам се ја тако често који ме је ђаво толико терао да стално будем са глумцима. Јако пуно сам радио, силне серије, толике филмове, ТВ драме, то сигурно не бих сада поновио да могу, нити бих саветовао младим режисерима да то раде, стварно је превише. Опет, драго ми је да сам имао толике глумце, они су духовити, доброг духа, врло особене личности", закључио је Здравко Шотра.
На промоцији књиге "Мојих 500 глумаца" били су многи глумци и глумице који су успешно сарађивали са Здравком Шотром и налазе се у књизи: Катарина Радивојевић, Тамара Алексић, Нела Михајловић, Петар Божовић, Небојша Циле Илић, и многи други.