
Мала матура: Како су ђаци прошли у односу на претходну годину

Коначни резултати завршног испита за ученике осмог разреда објављени су на порталу "Моја средња школа", а помоћник министра просвете за предшколско и основно образовање и васпитање Иван Ћилерџић изјавио је да су резултати теста на нивоу прошлогодишњих, те да су ученици у просеку остварили боље резултате из математике и изборног предмета.

"Морам да напоменем да су добри резултати и похваљујем наше ученике. У просеку број бодова из српског језика је незнатно нижи него прошле године, али треба имати у виду да је управо тест из матерњег језика био први који су ученици полагали, што је због важност овог јунског завршног испита можда био додатни стрес за ученике. Можда и отуда мала незнатна разлика у резултатима'', рекао је Ћилерџић за Танјуг.
Просечан број поена на завршном испиту на тесту из математике је 12,86 поена, што је за око један бод више у односу на прошлу годину. Просечан број бодова на трећем тесту (сви предмети) ове године износи 14,74, што је за 0,23 поена више у односу на прошлу годину.
На тесту из географије просек бодова износи 14,57, из биологије 13,49, историје 13,11, из физике је 17,18, док је из хемије просек бодова 15,33.
Просек бодова на овогодишњем тесту из матерњег језика (српски и осам језика националних мањина) је за 0,88 поена мањи у односу на прошлу годину и износи 10,67 бодова. Просек на тесту из српског језика је 10,68 поена (прошле године 11,61).
Ћилерџић је навео да ће Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања током лета радити дубљу анализу завршног испита која, како је указао, представља главне параметре за следећи завршни испит, али и за све планове и програме за наредне школске године.
Навео је да су коначни резултати објављени у недељу увече, пре рока задатог према календару уписа.
"Као и све до сада, успели смо синоћ, пре задатог времена да објавимо резултате јер знамо да су мали матуранти нестрпљиви и желе да што пре дођу до коначних резултата, а све у циљу доброг размишљања и промишљања приликом уписа листе жеља", рекао је Ћилерџић.
Он је подсетио да сутра и у среду ученици могу да попуне листу жеља електронским путем на порталу ''Моја средња школа'' или непосредно у основној школи од 8 до 15 часова.
"Главни савет је да добро размисле и реално попуне листу жеља према броју бодова који имају. Наш апел је да попуне цео образац, односно свих 20 жеља или минимум 15, да бисмо били сигурни да ће ученици бити распоређени у првом кругу и према жељама за које су се определили", рекао је Ћилерџић.




