Министар просвете Дејан Вук Станковић изјавио је данас за Танјуг да се интензивно разматрају измене Закона о високом образовању, односно доношење новог закона, а као једну од најзначајнијих новина издвојио је могућност уласка реномираних страних универзитета на тржиште високог образовања у Србији.
Станковић је рекао да би се страним универзитетима омогућило да, под истим условима као домаћи државни и приватни факултети, региструју своје установе и започну рад у Србији.
"Сматрам да конкуренција увек може да доведе до повећања квалитета у раду високошколских установа и да би једна таква иницијатива отворила перспективу подизања квалитета високог образовања у нашој земљи", рекао је за Танјуг.
Оценио је да увођење конкуренције у високо образовање није политичко питање, већ део настојања да се унапреди квалитет универзитетског система.
"Наш циљ је да подигнемо квалитет високог школства у Србији, да доведемо реномиране стране факултете да отварају своје франшизе у Србији, а наши државни универзитети, који су квалитетни, свакако ће задржати свој статус, јер онај ко поседује квалитет не треба да се плаши конкуренције", навео је министар.
Према његовим речима, противљење доласку страних универзитета долази од оних који желе да задрже монополску позицију у високом образовању.
Станковић је додао да постоји политичка воља да се та иницијатива спроведе и да ће се ускоро одлучити да ли ће она бити реализована кроз нови Закон о високом образовању или кроз измене и допуне постојећег закона.
"Искуство је показало да нигде долазак страних универзитета није уназадио квалитет високог школства. Напротив, може да подигне квалитет, али и да подстакне домаће универзитете да раде на сопственом усавршавању и унапређењу наставе", рекао је Станковић.