ЕУ без одлуке о цени руског гаса: Све више држава које се противе увођењу горње границе
Министри енергетике ЕУ на састанку у Бриселу нису успели да се договоре о увођењу горње границе цене руског гаса (и нафте) коју је предложила Европска комисија, потврдио је мађарски министар спољних послова и економских односа са иностранством Петер Сијарто, и додао да је једино договорено да ће се наредни састанак одржати 13. децембра, пренео је Танјуг.
"Не желимо да на нас утичу ограничења цене гаса", навео је Сијарто и поручио да Мађарска хоће да буде ослобођена било каквих обавеза у вези с тим и да не подржава механизам заједничке куповине гаса из ЕУ.
Сијарто је напоменуо да је предлог ЕК о увођењу горње границе цена гаса у супротности с одлуком лидера ЕУ о неширењу ограничења испоруке горива кроз гасоводе на основу дугорочних уговора, али и нагласио да се на тај начин нарушава суверенитет држава чланица ЕУ и доводи до дестабилизације енергетског тржишта.
Размимоилажење ставова европских земаља на тему ограничења цене гаса, као новог механизма за превладавање енергетске кризе, потврдио је после бриселског састанка и чешки министар индустрије и трговине Јозеф Сикела.
"Расправа је била прилично бурна. Постоје веома различита мишљења о висини лимита који је предложила комисија", рекао је Сикела а пренеле РИА Новости.
Ћорсокак и за нафту
"Блумберг" пише да су преговори земаља ЕУ поводом предлога Г7 да се одреди горња граница цене руске нафте зашли у "ћорсокак".
Европске дипломате су несложне у преговорима о томе колико би строго требало да буде ограничена цене руске нафте, што открива поделе у блоку.
Незадовољан је био и литвански председник Гитанас Науседа: "Мере неће моћи да нас заштите."
О питању нафте министар спољних послова Естоније Урмас Реинсалу био је изричит – предложена горња граница цене нафте између 65 и 70 долара по барелу "сувише је великодушна" за Москву, те ће и даље доносити профит Русији, и зато би Естонија могла да блокира доношење одлуке на следећем састанку.
Заједно са све три балтичке државе предлог је наводно одбацила и Пољска, која се залагала за наметање горње границе цене на 30 долара по барелу.
Мађарска је пак добила изузеће од ограничења цене руске нафте које је предложила ЕУ током преговора у Бриселу, потврдио је Петер Сијарто и рекао да ће, на основу тренутног предлога ЕУ, испоруке нафте нафтоводима бити изузете од ограничавања цене, што значи да ако предложено ограничење буде усвојено касније, оно неће утицати на Мађарску.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао да ће Москва увести ембарго земљама које подржавају предложено ограничење цена њене нафте.
Истовремено, Грчка и Малта не пристају на цену мању од 70 долара.
Раније, Министарство финансија САД је истакло да се горња граница цене руске нафте неће примењивати у случају прераде нафте ван Руске Федерације.