Еспањола мења правила игре: Украјинци лижу ране под Бахмутом

Пре него што се Еспањолa нашла под Бахмутом, непријатељске формације су играле шах против играча "даме", па су у току игре, како кажу, паралелно пијуцкали сок. Али нису приметили да су правила игре промењена
Еспањола мења правила игре: Украјинци лижу ране под Бахмутом© Приватна архива

Војна формација Еспањола, састављена од добровољаца из редова навијача највећих руских и светских фудбалских клубова, по свему се издваја од других јединица на фронту. Сверуски хулигани и жестоки момци у овом рату показали су се као врсни борци. Такође, жене снајперисти, међу њима и Черника која је недавно показала храброст номинована за највише признање РФ, заслужују посебно поглавље о историји овог батаљона.

Еспањола тренутно контролише сектор у близини Бахмута. Разговарамо са замеником команданта, позивни "Крст". 

Налазите се на најтежем сектору фронта. Колико су тачне информације да се у околини Бахмута у овом тренутку воде најсуровије битке?

Мислим да не треба одређивати рејтинге и индексе способности борбе у зонама специјалних операција. У многим областима борбе су веома жестоке. Свуда се користе беспилотне летелице и друга најсавременија ратна средства. Људи умиру на многим местима. Ако највише назовемо деоницу на којој ради Еспањола, тиме поручујемо да деонице других дивизија нису толико значајне. Али није тако.

 

Суочавате се са најопремљеним јединицама украјинске војске, 3. бригадом која је чинила језгро Азова. Како оцењујете њихове снаге, начин деловања, колико су тачне приче да је реч о одредима који су стекли "славу" кршећи све норме и кодекс ратовања?

Да, истина је, насупрот нас налазе се врло озбиљни борци. Људи са великим искуством, високим нивоом обуке, значајном мотивацијом и озбиљним опремом.

Пре него што је Еспањола кренула на посао под Бахмутом, непријатељске формације су, у секторима који су нам касније поверени, значајно напредовале, навикнуте да довољно опуштено стежу снаге Оружаних снага РФ. Играли су шах против играча "даме" па су током игре, како кажу, паралелно пијуцкали и сок. Али нису приметили да је дошло до замене у тиму који им се супротставља, и не само да је "игра" пошла другим током, већ су се и "правила" мењала у ходу.

Све ово је омогућило руској војсци да у наредном периоду нанесе значајну штету непријатељу и брзо га врати на претходне положаје, заузете пре почетка офанзиве великих размера. Сада непријатељ лиже ране, прегрупише се, смишља нове планове. Очигледно ће њихов нови напад бити жешћи. Украјинска страна је сада схватила и оштро осетила да има посла са Еспањолом.

 

Недавно сте објавили интересантну причу под насловом "Зенит је спасио Спартак". Како су дојучерашњи "непријатељи" са супарничких трибина постали саборци, спремни да положе живот један за другог?

У суштини, ништа тешко. Фудбалско навијање није рат, то је скоро па вид спорта попут бруталних борилачких вештина. Противници ће овде озбиљно повредити једни друге. Али иста ствар се дешава и у професионалном спорту. Професионални борци такође наносе озбиљне повреде противнику, али их то не спречава да склапају пријатељства унутар своје средине.

Тако је и са нама годинама. Стога су борбе и заједничко учешће у њима са дојучерашњим противницима само подстицај за јачање нашег дугогодишњег заједничког навијачког европског братства.

Када су се неки од старих познаника нашли на другој страни фронта, на украјинској страни, све је то, наравно, запрепастило европски навијачки свет. За разлику од влада и елита земаља ЕУ, навијачка заједница је била веома збуњена. Као резултат тога, део хулиганских покрета у Европи подржавао је Русе, други – Украјинце. Али у редовима Еспањоле, поред Руса, налазе се грађани Украјине, Шпаније, Бразила, Холандије.

 

У овој епизоди спасавања, када је навијач једног клуба ризиковао живот да спаси дојучерашњег ривала, посебна улога је припала Черники. Ко је та жена снајпериста, номинована за државну награду, и колико у редовима Еспањоле има жена које такође могу понети титулу хероина овог рата?

У редовима Еспањоле има више десетина жена, при чему није пресудан њихов пол већ компетенције. Да је Черникин подвиг остварио неко други, подвиг не би био мањи. Вишенедељни рад код Бахмута резултирао је списковима награда за неколико десетина бораца Еспањоле.

Еспањола је поред навијача, у своје редове недавно примила и фудбалера Андреја Соломатина. Да ли се главна утакмица сада води на фронту а не на стадиону?

Да, мислимо да је тако. Иако понекад у слободно време гледамо фудбал и друга такмичења.

Шта су, поред страсти, ваши саборци са трибина пренели на фронт?

Страственост, одговорност, здрав начин живота, високу интелигенцију. И што је најважније, вољу. Добровољац је посебна категорија војника. А добровољац-навијач – е, то је прва лига.

Назив јединице упућује на гусарски брод који је ширио страх и трепет по светским морима, али асоцијације су вишеструко богатије. Објасните - зашто Еспањола?

Зато што смо пирати! Желим да напоменем да је у саставу бригаде Еспањола велики, нећемо открити број, састав морнаричких формација. 

Мото Еспањоле је "један за све и сви за једног". Којим све примерима ваши саборци сведоче ово начело? 

У питању се изгубио онај други део гесла: Не повлачите се и не одустајте. Ово за нас нису неки конкретни примери, то је свакодневица.

 

 

image