Русија

Володин: Немачка и Француска да плате одштету становницима Донбаса

Председник Државне думе приметио је да неиспуњавање обавеза преузетих потписивањем међународног споразума не представња само губитак поверења већ и злочин
Володин: Немачка и Француска да плате одштету становницима Донбасаwww.globallookpress.com © Sandro Maddalena

Немачка и Француска морају да плате одштету становницима Донбаса, а бивши политички лидери ових земаља – канцеларка Ангела Меркел и председник Франсоа Оланд – морају да одговарају за непоштовање споразума из Минска, изјавио је председник Државне думе Вјачеслав Володин.

"Унапред планирано неиспуњавање обавеза које су договорене потписивањем међународног споразума не представља само губитак поверења већ и злочин, за шта потписници Минских споразума – Меркелова, Оланд и Порошенко – морају да одговарају", написао је руски политичар на свом Телеграм каналу.

Володин сматра да је ситуација око Украјине резултат "лажљиве политике лидера ових држава".

Према његовим речима, 2014. године министри спољних послова Немачке и Француске потписали су документ о помирењу између украјинских власти и опозиције. Међутим, све се завршило државним ударом у Кијеву и геноцидом над становништвом Донбаса. Након тога земље су учествовале у закључивању Минских споразума, које нико није планирао да спроведе, тврди политичар.

"Становници Европе треба да знају ко је одговоран за новонастале проблеме – недостатка грејања, струје, огромне инфлација, затварања предузећа, а њихове државе мораће да плате одштету становницима Донбаса за осам година геноцида и штете", додао је он.

Као дипломатско решење украјинске кризе коришћен је формат Нормандијске четворке, на преговарачком столу седели су лидери Русије, Украјине, Немачке и Француске. Они су 2015. године у главном граду Белорусије договорили сет мера за спровођење мировног споразума, што је укључивало повлачење тешког наоружања, прекид ватре, размену заробљеника, модернизацију украјинског политичког система, и давање посебног статуса одређеним регионима Доњецке и Луганске области. Међутим, овај план није довео до разрешења сукоба.

Руски потписаник Минског споразума био је амбасадор у Кијеву Михаил Зурабов, украјински – бивши председник Леонид Кучма, у име ОЕБС-а – швајцарски дипломата Хајди Таљавини, а свој потпис на документ ставили су и шефови ЛНР и ДНР Игор Плотницки и Александар Захарченко.

Раније је бивша канцеларка Немачке Ангела Меркел признала да је сврха Минских споразума била да се Украјини "купи време" током којег ће она ојачати за нове сукобе с Русијом, и додала да НАТО није био у стању да пружа војну подршку кијевском режиму у мери у којој то чини данас. Руски председник Владимир Путин назвао је то разочаравајућим и напоменуо да ове речи сматра доказом исправности става Москве да покрене своју војну операцију.

image