Москва: Токио да напусти непријатељски курс
Дијалог са Јапаном о мировном споразуму могућ је само ако Токио напусти свој непријатељски курс, поручила је званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
Осврнула се на изјаву премијера Јапана поменуо који је изразио намеру Токија да закључи мировни споразум са Русијом на основу "решавања територијалног проблема".
"Прво, ниједан споразум се не може закључити без преговора. Како је руска страна више пута раније указивала, наставак пуноправног међудржавног дијалога са Јапаном је могућ само ако званични Токио одустане од свог непријатељског курса који има за циљ наношење штете нашој земљи и њеним грађанима", поручују из Министарства.
Притом, наставила је, решење територијалног проблема може бити постигнуто само уз међународно и правно признање "де факто постојеће границе са Руском Федерацијом".
"Не може бити говора ни о чему другом у светлу ажурираног Устава Руске Федерације", истакла је Захарова.
Односи између Русије и Јапана били су у сенци због одсуства мировног споразума дуги низ година. СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију у којој се Москва сложила да размотри могућност да Јапану преда острва Малог Курилског гребена Хабомаја и Шикотана након склапања мировног споразума, док судбина Кунашире и Итурупа није разматрана.
СССР се надао да ће Заједничка декларација ставити тачку на спор, док је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема, не одричући се претензија на сва четири острва.
Накнадни преговори никуда нису довели, а мировни уговор на крају Другог светског рата никада није потписан. Озбиљно противљење дошло је из САД, које су запретиле да ће, ако Јапан пристане да узме само два од четири острва, овај потез утицати на процес враћања Окинаве под јапански суверенитет (споразум о повратку Окинаве Јапану ступило је на снагу 1972. године).
Став Москве је да су острва ушла у састав СССР-а после Другог светског рата и да је суверенитет Руске Федерације над њима несумњив.