Русија

Нико као руски председник: Путину стигло више од 1,7 милиона питања за годишњу конференцију (ВИДЕО)

Овај догађај представља ретку прилику да Руси поставе питања директно свом председнику, а оно што Путина чини јединственим јесте што ниједан други светски лидер не нуди такву директну интеракцију
Нико као руски председник: Путину стигло више од 1,7 милиона питања за годишњу конференцију (ВИДЕО)© Tanjug/AP Photo/Alexander Zemlianichenko Inaguracija

Руски председник Владимир Путин ће се сутра, 19. децембра, традиционално обратити јавности на конференцији "Директна линија са Владимиром Путином", на којој ће одговорити на питања која му грађани постављају телефоном, мејлом, писмима или путем друштвених мрежа.

Oсим на питања грађана, Путин ће одговарати и на питања новинара, јер ће се, као и прошле године, "Директна линија" и "Резултати године", одржати у исто време.

Овај догађај представља ретку прилику да Руси поставе питања директно свом председнику, а оно што Путина чини јединственим јесте што ниједан други светски лидер не нуди такву директну интеракцију.

Грађани Русије су ове године до сада, према подацима Народног фронта, послали 1.771.698 питања и порука за "Директну линију". Сваког дана се председнику Русије обрати у просеку 200.000 људи. Њих највише интересује раст плата и пензија, боља здравствена заштита као и проблеми особа са инвалидитетом.

Најпопуларнији начин постављања питања остају позиви - примљено их је више од 986.000.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је за канал "Русија 24" да су за руског председника увек биле приоритет повратне информације од грађана Русије. 

"Одржавање таквих догађаја руског председника сваки пут је веома одговоран задатак, а председник се сваки пут веома савесно припрема", истакао је Песков.

Са друге стране линије чекају их спремни оператери и службе: проблеми се решавају у рекордном року, каже за РТ Балкан Људмила Мироновна, руководилац обласног извршног комитета Народног фронта у Вологдској области.

"Добили смо апел мајке детета са инвалидитетом која је рекла да у Санкт Петербургу, у кући у којој живе, нема прилагођеног прилаза за инвалиде. На лице места одмах је изашла екипа једног ТВ канала. Све је проверено. Прво смо контактирали мајку. Администрација града Санкт Петербурга и компанија која се бави овим питањем, већ су укључени, односно питање се решава", објаснила је Мироновна.

Сваки кол центар који се бави примањем и обрађивањем порука упућених, ради 24 часа седам дана у недељи. У кол центру ради 22 људи, који се смењују на свака два сата, а међу њима су волонтери Народног фронта, ветерани СВО као и оператери "Ростелекома".

Један од оператера, 23-годишњи Димитриј изгубио је вид после рањавања на фронту, али то га није спречило да настави са нормалним животом.

Како наводи, својој држави служи и на овај начин.

"За мене ово пре свега значи разумети психичко стање људи, посебно онда када задају питања у вези са СВО. Ово је моје прво такво искуство, од када сам изгубио вид. Правим будућност у којој у исто време помажем и себи и другима", казао је Дмитриј.

Ове године питања и поруке за руског председника бележе и волонтери са нових руских територија, па тако Наталија из Доњецка каже да је "људима у ДНР и ЛНР част што, на тај начин, могу да помогну својим сународницима".

"Бити овде је веома значајно. Од велике је важности бити члан овог тима. Ово је невероватно искуство, невероватна прилика и непроцењиво је то што нам је пружено толико поверење", истиче Наталија Дороненко.  

Људе веома занима како ће се развијати партнерски и пријатељски односи са Кином и Европом, као и како ће се све то одразити и на Специјалну војну операцију. Да ли ће све ове промене имати одређену рефлексију и како ће се све ово на крају завршити?

Вештачка интелигенција - гигачет као помоћ у обради питања

Помоћ у обради питања и података волонтерима ће ове године пружити и – вештачка интелигенција, односно гигачет. Њене могућности смо проверили и ми, на лицу места.

На великом екрану видимо топ 10 тема. На првом месту су стамбено-комуналне услуге, становање, инфраструктура, саобраћај, медицина...

Наша прва тема је била "Становање и стамбено-комуналне услуге". Једна од категорија у овој теми је социјална политика, која је најпопуларнија категорија са више од 100.000 порука.

Седам секунди – толико је потребно гигачету да обради пристигла питања, а на њих ће руски председник одговарати сатима. Тада ће, осим на питања грађана, Путин одговарати и на питања новинара, јер ће се, као и прошле године, "Директна линија" и "Резултати године", одржати у исто време.

Први пут Путин је одговарао на питања у "Директној линији" 2001. године, од када се та конференција одржава стално, а није одржана 2004, 2012. и 2022. године. Путин је комбиновао укључења уживо са конференцијом за новинаре 2020. године, када је пандемија ковида пореметила ту рутину.

Најдужа конференција одржана је 2013, када је трајала четири сата и 47 минута.

image