Патријарх Кирил: Кијев користи УПЦ за подстицање руско-украјинског сукоба
Патријарх московски и целе Русије Кирил рекао је да украјинске власти и њихови страни покровитељи покушавају да искористе Украјинску православну цркву (УПЦ) као оруђе за подстицање руско-украјинског сукоба, преноси ТАСС.
"Дубоку тугу и праведно огорчење изазивају покушаји садашњих кијевских власти и њихових покровитеља у иностранству да Украјинску православну цркву искористе као оруђе за распиривање руско-украјинског непријатељства. Потпуно сам уверен да је помирење у будућности немогуће без независности УПЦ од политичке ситуације", рекао је данас патријарх Кирил у Државној думи.
Патријарх је нагласио да је то управо оно што изазива толику мржњу код садашњих твораца светских сукоба, који нису заинтересовани да наши народи живе у благостању и миру.
Он је са жаљењем изјавио да челници Цариградске патријаршије, који су 2018. године направили још један црквени раскол у Украјини, играју активну улогу у текућим деструктивним процесима. Како је навео патријарх, тада је од неканонских организација створена такозвана Православна црква Украјине (ПЦУ).
Према речима патријарха, невиђени прогон свештенства и верника у Украјини и покушаји да се у земљи потпуно забрани УПЦ су "део глобалног спољног поретка".
"Свуда се врше претреси по епархијама, манастирима, парохијама, под насилним изговорима. Воде се кривични поступци против свештенства, против верника, који су и медијски дискредитовани. Одузимају се и скрнаве најважније православне светиње за наше народе", додао је.
Поглавар Руске православне цркве нагласио је да се сваким даном чују све јачи позиви да се у потпуности забрани деловање канонске православне цркве.
"Све то се може сматрати делом глобалног спољног поретка који има за циљ уништење канонског православља унутар једне земље – Украјине", истакао је.
Многе организације за људска права у иностранству, закључио је патријарх, праве се да не примећују шта се дешава у Украјини, откривајући тиме своју политичку пристрасност.
Патријарх Кирил позвао је да се не осуђују они који су напустили Русију након почетка специјалне војне операције, рекавши да је многима од њих потребна духовна помоћ.