Цензура критичког мишљења: "Тајмс" обрисао интервју руског амбасадора у Лондону
Британски лист "Тајмс" уклонио је са сајта интервју са руским амбасадором у Лондону Андрејем Келином, због чега се он обратио писмом главном уреднику Тонију Галагеру.
"Сматрам да је од великог значаја то што је мој интервју о ситуацији у Украјини, који је изгледа изазвао велико интересовање ваших читалаца, скоро 400 коментара за два дана, првобитно био ограничен на онлајн верзију, а затим уклоњен без обавештења и објашњења", навео је Келин у писму.
Према речима амбасадора, чини се да је чланак уклоњен након жестоких критика антируски расположених британских власти и то зато што се лист "усудио да понуди алтернативни став означен као руска пропаганда за разлику од изопаченог наратива британске владе о Украјини".
Акције "Тајмса" су "не само непријатељске, већ отворено крше принципе непристрасности и слободе говора", наводи се у објави руског дипломатског представништва у Великој Британији на Телеграму.
"Ово се тешко може назвати заштитним знаком смеле независне уређивачке политике. Ово је лоша вест за ваше читаоце, којима је ускраћено мишљење друге стране, спречени су да доносе независне закључке о кризи у Украјини", додао је он.
У интервјуу објављеном у недељу увече на сајту британског часописа, Келин је рекао да је Русија спремна да разговара о прекиду ватре у Украјини, али ратоборни став кијевских власти и Запада, који сугерише војни пораз Руске Федерације, чини такав сценарио нереалним у скоријој будућности.
Повлачење руских трупа из ДНР и ЛНР је, према његовим речима, у овом тренутку немогуће јер украјинска војска не рпестаје са гранатирањем локалног становништва.
Келин је такође рекао да санкције Запада нису имале јак утицај на руску економију, нише одусталих компанија заузимају домаћи произвођачи, као и да земља одржава снажне трговинске односе са партнерима из БРИКС-а и да није у изолацији.
Истакао је да Русија добија понуде да посредује у решавању ситуације у Украјини од многих држава, па чак и од неких група у Великој Британији.