Русија

Русија јача присуство на стратешки важном Арктику: Моћни ледоломац стиже у Пацифичку флоту

Ледоломци су потребни руској морнарици за јачање присуства у стратешки важном арктичком региону
Русија јача присуство на стратешки важном Арктику: Моћни ледоломац стиже у Пацифичку флотуwww.globallookpress.com © An Xiaomeng/XinHua

Министарство одбране Русије најавило је да ће најновији дизел-електрични ледоломац "Евпатиј Коловрат" до краја године ући у састав Пацифичке флоте. Раније је у састав Северне флоте примљен је ледоломац "Иља Муромец".

Према мишљењу аналитичара, бродови ове врсте су потребни руској морнарици за јачање присуства у стратешки важном арктичком региону.

"Најновији руски ледоломац 'Евпатиј Коловрат', направљен за Пацифичку флоту, стигао је у Петропавловск-Камчатски након преласка из флоте из Санкт Петербурга... Ледоломац ће ускоро почети припреме за придруживање бродском саставу Пацифичке флоте, након чега ће наставити да служи у зони одговорности Снага на североистоку Русије (оперативна јединица руске морнарице)", саопштила је руска војска.

Изградња дизел-електричног ледоломца "Евпатиј Коловрат" почела је у децембру 2018. године у бродоградилиштима предузећа "Алмаз" у Санкт Петербургу. Брод је направљен по модернизованом пројекту 21180М.

Депласман брода је нешто више од 4.000 тона, дужина – 82 метра, а ширина 19 метара. Друге карактеристике брода нису саопштене. Руска војска је истакла да ледоломац може да савлада лед дебљине до 1,5 метар.

"На прамцу има хелиодром. У случају потребе на ледоломцу могу бити инсталиране противваздушни артиљеријски системи", наводи се на сајту Министарства одбране.

"Иља Муромец" који је рађен према оригиналном пројекту 21180 придружио се Северној флоти 2017. Осим основне намене да разбија лед и спроводи бродове, предвиђен је за превоз терета и људи како би се обезбедило распоређивање и одржавање удаљених војних морских база, наводи се на сајту Уједињене корпорације за бродоградњу.

Као и "Иља Муромец", и "Евпатиј Коловрат" ће испоручивати терет у удаљене гарнизоне, спроводиће ратне бродове у условима леда, превозиће посаде и изводити хидрографске радове.

Аналитичари кажу да руска морнарица има дугу историју коришћења ледоломаца.

"Војни ледоломци су били у царској морнарици, било их је и у совјетској морнарици. Они су неопходни за решавање проблема брзог повлачења подморница без привлачења пажње. Када лед није тако тежак, ледоломац типа 'Евпатиј Коловрат' може само да пружи излаз. Ово је други брод те врсте. Први, 'Иља Муромец', већ се добро показао у Северној флоти", рекао је зa РТ на руском Василиј Дандикин, капетан ранга резерве.

Он је додао да се такви бродови могу користити и у одређеним војним операцијама, јер обезбеђују место за постављање оружја.

Према речима аналитичара, попуњавање руске Ратне морнарице новим ледоломцима омогућиће Русији да ојача и рашити своје присуство у стратешки важном Арктичком региону.

"Русији су, с обзиром на њен геополитички положај, потребни ледоломци. Ниједна земља на свету нема такву арктичку границу као Русија. Зато је неопходно да се та граница одржава и штити", рекао је руски аналитичар Константин Стрељбицки за РТ.

Сличног је мишљења и Дандикин.

"То је од виталног значаја. Пажња САД и њихових савезника прикована је управо за арктичку зону, Северни морски пут и руски Арктик. Зато Русија тамо треба да има моћну песницу која се сада и формира. За то су, између осталог, предвиђени ледоломци типа 'Иља Муромец' и патролни бродови 'Иван Папаин'. Паралелно је у току развој копнених јединица и подморничке флоте", закључио је експерт.

image