Русија

Украјинска полиција брани ходочасницима да уђу у Кијевско-печерску лавру

Украјинске власти су током протекле године организовале највећи талас прогона УПЦ у новијој историји земље
Украјинска полиција  брани ходочасницима да уђу у Кијевско-печерску лавруGetty © Roman Pilipey/Getty Images

Припадници полиције одбили су да пропусте ходочаснике који живе у конацима манастира у Кијевско-печерску лавру канонске Украјинске православне цркве, саопштено је из УПЦ.

"Полиција је одбила да ходочасницима који бораве у манастирским конацима дозволи приступ манастиру. Тренутно међу ходочасницима има родитеља који не могу да дођу до своје деце у конацима", истиче се у саопштењу.

Претходно је в.д. директора државног комплекса "Кијевско-печерска лавра" Максим Остапенко на друштвеним мрежама написао да би вернике са територије манастира могли почети да растерују водом из ватрогасног црева.

Раније данас суд у Кијеву донео је одлуку у корист Министарства културе Украјине по захтеву за "уклањање препрека у коришћењу имовине верницима УПЦ" за коришћење Кијевско-печерске лавре.

Ова одлука омогућава да се монаси иселе из Лавре, рекао је украјинским медијима адвокат Никита Чекман, који заступа Украјинску православну цркву.

Подсетимо, свештенству канонске УПЦ од 1. јануара 2023. године забрањен је приступ двема црквама Кијевско-печерске лавре пошто је руководство одбило да са УПЦ обнови уговор о употреби. УПЦ је тада изразила бојазан да ће власти пренети оба храма расколничкој православној цркви Украјине.

Напади расколника на канонску Украјинску православну цркву који се дешавају још од деведесетих, 2018. године прерасли су у државну кампању великог обима против те заједнице.

Тада су власти Украјине створиле своју Православну цркву Украјине, а затим је кренула заплена цркава, њихова "добровољна пререгистрација", као и напади националиста и расколника на свештенство и вернике.

Украјинске власти су током протекле године организовале највећи талас прогона УПЦ у новијој историји земље.

Позивајући се на њену повезаност са Русијом, локалне власти у различитим регионима Украјине одлучиле су да забране деловање УПЦ, а парламенту је поднет предлог закона о њеној забрани на целој територији Украјине.

Служба безбедности Украјине почела је да отвара кривичне поступке против свештенства УПЦ, као и "контраобавештајне активности" – претресе епископа и свештеника, цркава и манастирима у потрази за доказима "антиукрајинског деловања".

image