У инат санкцијама: Русија прешишала САД и Европу у производњи ракета
Према тврдњама појединих америчких и европских званичника, који се баве питањима одбране, Русија је успела да превазиђе санкције које јој је увео Запад и повећала је производњу ракета значајно изнад предратних нивоа, што би у наредним месецима могло да учини Украјину посебно рањивом, пише "Њујорк тајмс".
Осим што су потрошиле више од 40 милијарди долара за набавку оружја за Кијев, САД су покушале и да ограниче руско војно снабдевање. Ипак, до краја 2022, руска војна индустријска производња је почела да се значајно повећава, признају амерички званичници који су желели да остани анонимни.
За мање од годину дана од почетка рата, Русија је успела да обнови трговину критичним компонентама, усмеравајући их кроз земље попут Јерменије и Турске.
Појачана војна производња Русије посебно забрињава западне савезнике зато што Москва ракетама уништава украјинску електричну мрежу и другу критичну инфраструктуру. Званичници се плаше да би велике руске залихе ракета могле да значе мрачну и хладну зиму за грађане Украјине.
Руска војна производња далеко надилази производњу читавог Запада
Пентагон тренутно ради на проналажењу начина да помогне Кијеву у обарању руских ракета и дронова. Пентагон је до сада обезбедио системе противваздушне одбране "патриот" и тражио од својих савезника да обезбеде муницију за системе С-300. Ипак, Украјина нема довољно система противваздушне одбране да покрије целу територију.
У октобру 2022, САД су окупиле међународне званичнике у Вашингтону, у настајању да учврсте санкције против Русије, али том приликом су амерички званичници саопштили да санкције и контрола извоза "делују само делимично".
Другим речима, Русија се брзо прилагодила и обезбедила делове који су јој неопходни за војну индустрију. Русија је преустројила своју економију и фокусирала се на војну производњу. Уз високе приходе од енергената, руске службе безбедности и Министарство одбране успели су да набаве микроелектронику и друге материјале потребне за крстареће ракете. Војна производња се у Русији не само опоравила, већ је забележила и значајан пораст.
Пре рата, саопштио је један високи амерички војни званичник, Русија је могла да произведе 100 тенкова годишње, а сада их производи 200. Западни званичници верују да је Русија на добром путу да произведе два милиона артиљеријских граната годишње, што је два пута више од западних процена.
Укратко, Русија сада производи далеко више артиљеријске муниције од САД и Европе заједно. Како процењује Кусти Салм, високи званичник Министарства одбране Естоније, руска производња муниције тренутно је седам пута већа од западне.
Осим тога, трошкови производње Русије су далеко нижи од западних, додао је Салм. На пример, западне земље производња артиљеријске гранате од 155 милиметара кошта 5.000 до 6.000 долара, а Русију само 600 долара.
Шта треба очекивати на зиму
"У многим областима, Руси су успели да значајно повећају своју производњу", потрдио је Дмитриј Алперович, међународни стручњак за безбедност и председник истраживачког центра "Силверадо полиси акселератор" са седиштем у Вашингтону.
Амерички званичници су признали да "могу да успоре, али не и да спрече Русију" да купује делове за производњу ракета и да је нереално мислити да Москва неће реаговати на америчка ограничења.
"Руска влада није напросто дигла руке и рекла: Ухватили сте нас, одустајемо", рекао је Метју Акселрод, секретар из Министарства трговине. "Руси су све креативнији у проналажењу начина да заобиђу западна ограничења."
С друге стране, како тврде амерички званичници, има и добрих вести: повећана руска војна производња има велику цену за привреду Русије. Један високи западни војни званичник тврди да је Русија преусмерила скоро трећину комерцијалне економије на производњу оружја.
Ако Русија током наредних месеци обнови своју ваздушну кампању усмерену на украјинску енергетску инфраструктуру, како оцењују неки западни аналитичари и владини званичници, то би могло сломити вољу Украјинаца за наставак борби.