Путин: Увек смо били за мир у Украјини, кинески предлог је реалан (ВИДЕО)
Борбе у Украјини почеле су 2014. године, када је уз помоћ западних сила организован државни удар. Све грешке требало је да се исправљају не уз помоћ милитаната, већ демократским процедурама, али је Запад покренуо војне операције уз помоћ Кијева, изјавио је руски председник Владимир Путин.
"Желим да вас подсетим да је сукоб у Украјини почео, не нашом војном операцијом, већ много раније - 2014. године, када су западне земље, као гаранти споразума између тадашњег председника Украјине Виктора Јануковича и опозиције, заборавили на њихове гаранције, буквално, за пар дана. Шта више, допринели су државном удару", казао је Путин у интервјуу за кинеску централну телевизију уочи посете Кини.
Руски председник је подсетио да су званичници америчке администрације изјавили да су потрошили много новца на ту "револуцију", чак пет милијарди долара.
"Не желим да говорим о томе да ли је то била револуција, обојена или не, то је био државни удар. Да, повезивало се и са грешкама тадашњег актуелног руководства, али су те грешке ипак морале да се исправе. Не уз помоћ милитаната на улицама, већ уз помоћ демократских процедура", оценио је Путин.
Али западне земље су, према речима председника Руске Федерације, радије поступиле другачије, доприносећи пучу.
"Запад је рукама кијевског режима покренуо пуч, војне операције на југоистоку Украјине - у Донбасу. И осам година су изводили те војне операције, убијајући жене и децу. И нико на Западу није обраћао пажњу на то или се правио да не примећује", истакао је.
Како је Путин нагласио, Русија никада није била против решавања конфликта у Украјини мирним путем, али уз безбедносне гаранције Москви.
"Русија се никада није противила да се сукоб у Украјини оконча мирним путем, штавише, својевремено смо се у Истанбулу сложили да смо спремни за то, под условом легитимних интереса Русије у области безбедности", прецизирао је Путин, подсетивши да је украјинска страна, чим су се руске трупе повукле из Кијева, "све те споразуме спалила".
Путин је навео да су предлози Кине о украјинском сукобу реални и да би могли да буду основа за мирно решење ситуације.
"Веома ценимо предлоге наших кинеских пријатеља. Мислим да су они потпуно реални. У сваком случају, могли би да се користе као основа за мировне преговоре", оценио је руски председник, истакавши да је Русија захвална Кини за то што размишља о томе како да се оконча руско-украјинска криза.
Говорећи о украјинској контраоофанзиви, Путин је навео да ту "нема никаквих резултата, осим огромних губитака са њихове стране, отприлике осам према један".
Светски поредак који промовише Запад је бесмислица
Светски поредак који промовишу западне земље је бесмислица, јер нико није видео, ни написао његова правила, оценио је руски председник.
"Када кажете: 'ред на основу правила', а да ли сте икада видели та правила? Не, зато што их нико никада није написао и нико се ни са ким није договорио. Како можемо да говоримо о реду на основу правила која нико није видео? Са становишта здравог разума, то је апсолутна бесмислица", казао је Путин.
Руски лидер је појаснио да правила измишљају и изговарају западне земље на начин који одговара њиховим интересима и да то показује колонијални приступ другим државама.
"Запад себе сматра грађанима првог реда, доносећи цивилизацију у колоније, зато власти САД сада говоре о ексклузивности земље. То је једноставно наставак колонијалног размишљања у основи", указао је.
О ширењу НАТО-а
Од када је НАТО 1991. обећао да се неће ширити на исток, дошло је до "пет таласа" ширења Алијансе, а због непоштовања споразума, са таквим људима је веома тешко водити дијалог, казао је руски председник.
"Још 1991. године нам је тадашња америчка администрација рекла да неће бити ширења НАТО-а на исток. Након тога је дошло до пет таласа ширења. И сваки пут када смо изразили забринутост, сваки пут нам је речено: Па да, обећали смо да нећемо ширити НАТО на исток, али то су била усмена обећања, где је папир са нашим потписом? Много је тешко да водимо дијалог са таквим људима", објаснио је Путин.
Он је као пример навео и споразуме о иранском нуклеарном програму.
"Дуго смо преговарали о иранском нуклеарном програму. Договорили смо се, постигли компромис, потписали документе. Дошла је друга администрација, то је то, и све бацили у смеће, као да ти споразуми никада нису постојали. Али како да се договоримо ако свака администрација нешто мења од нуле? То се односи на било које питање и на било коју тему", прецизирао је.
Путин је додао да безбедност једних земаља не може да се гради на основу подривања безбедности других и да она мора бити иста за све.
"Не можете градити безбедност неких држава на основу подривања безбедности других. Безбедност мора бити иста за све", поручио је Путин.