Државна дума је у првом читању усвојила нацрт закона о повлачењу ратификације Споразума о свеобухватној забрани нуклеарних тестирања.
Документ је достављен Државној думи 13. октобра, а готово сви посланици били су његови коаутори.
"Вашингтон коначно мора да схвати да хегемонија са њихове стране не води ничему добром. Потребан је дијалог на принципима међусобног поштовања, одсуства двоструких стандарда и немешања у послове суверених држава. Руска Федерација учиниће све да заштити своје грађане и обезбеди очување глобалног стратешког паритета", написао је председник Државне думе Вјачеслав Володин на свом Телеграм каналу.
Споразум о свеобухватној забрани нуклеарних тестирања Москва је потписала 1996. године, а ратификовала 2000. године. Неке земље, укључујући САД и Кину, то још увек нису учиниле.
Међутим, државе које поседују нуклеарно оружје добровољно су се обавезале да неће спроводити такве тестове.
Заменик шефа Министарства спољних послова Русије Сергеј Рјабков упозорио је да ситуација око Споразума о свеобухватној забрани нуклеарних тестова изазива све већу забринутост ако Вашингтон одлучи да спроведе тестирање и да ће Москва бити принуђена да реагује на одговарајући начин.
"Ситуација је све озбиљнија. САД су одговорне зашто Споразум више од четврт века није ступио на снагу, чак су и демонстративно одустале од ратификације, а сада очигледно намеравају да наставе тестирања", рекао је Рјабков на конференцијама о разоружању у Женеви.