Како оборити 24 украјинска авиона за пет дана? Зна руска војска

Иако вест о 24 оборена авиона за само пет дана на први мах звучи нереално, руска војска је од почетка Специјалне војне операције знатно напредовала и усавршила своје могућности. Русија активно примењује ново наоружање и користи авионе за радио детекцију и навођење у тандему са системима ПВО и ловцима попут С-35С.

Тренутна ситуација сугерише да украјинске трупе имају све мање опција, изјавио је руски министар одбране Сергеј Шојгу током посете командном месту руске групе "Восток" у зони Специјалне војне операције. Како је истакао, у Оружаним снагама Русије појавили су се противваздушни ракетни системи који су за пет дана оборили 24 украјинска авиона.

Министар одбране није директно рекао како је руска војска успела да обори толики број авиона у тако кратком временском року, али највероватније се ради о заједничком раду авиона за детекцију и навођење А-50, борбених авиона и противавионског и противракетног система С-400.

Систем С-400 је један од најбољих на свету који може да обори практично све ваздушне циљеве, док су авиони А-50 "очи" система ПВО и борбених авиона што омогућава њихову високу ефикасност. Према речима војног новинара Александра Коца, Русија има девет авиона за радио детекцију и навођење: шест модернизованих А-50У и три старија модела А-50. Са друге стране С-400 може да обори непријатељски авион или ракету на дистанци до 400 км и висине 35 км, а истовремено може да обори чак 36 циљева.

Шта је А-50?

А-50 је авион за радио детекцију и навођење који помаже борбеним авионима и системима ПВО да на време примете и оборе непријатељски авион или ракету. Прва верзија авиона ушла је у употребу давне 1985. године. Тада је А-50 био напредни авион: имао је тродимензионални радар са пасивним режимом одређивања правца, опрему за прикупљање и приказивање примљених информација, дигитални компјутерски систем за навођење ловаца до ваздушних циљева и још много тога.

Тестирање модернизоване верзије А-50У завршено је крајем 2009. године. Програмери су побољшали алате за контролу и комуникацију и модернизовали радна места чланова тактичке посаде. Сада се све информације приказују испред њих на ЛЦД екранима. Посебност и главно оружје овог типа авиона је деветометарски радарски диск "вега-М", који може да истовремено прати 150 циљева на удаљености до 230 километара, док се велики бродови могу детектовати на 400 км. Сваки А-50 може да усмерава до 10 ловаца.

Како се А-50 уклапа са другим авионима и ПВО?

А-50 постаје посебно опасан по противника због борбених авиона Су-35С б МиГ-31БМ који у свом арсеналу имају далекоменту "паметну" ракету "ваздух-ваздух" Р-37М, домета до 400 км.

Захваљујући авионима за радио детекцију и навођење руски системи ПВО сада виде и нисколетеће авионе непријатеља који се крећу на висини од око једног километра. А-50У детектује мете, прорачунава њихову брзину и путању и преноси ове информације систему ПВО. Након што их је примио, С-400 такође прорачунава оптималну путању лета своје противваздушне ракете. Када се ракета испали, укључује се систем за самонавођење који управља ракетом до уништавања непријатеља.

Још једна предност А-50 је то што омогућава ПВО системима да не укључују радаре пре времена што значајно смањује могућност њиховог откривања и уништавања. Због тога С-400 постаје невидљив за украјинске оружане снаге и њихове НАТО савезнике, који увек упозоравају пилоте украјинског ваздухопловства на опасност.

Употреба ПВО система С-400 "тријумф" заједно са авионом А-50У омогућава ефикасно откривање и уништавање авиона украјинског ратног ваздухопловства који све чешће користе британске и француске крстареће ракете "сторм шедоу" и "СКАЛП".

Напреднија верзија А-50, А-100 "Премијер" први пут је полетео 10. фебруара 2022. године, две недеље пре почетка СВО. Тренутно је авион у фази тестирања и требало би да уђе у употребу 2024. године. Али шта ако овај авион управо сада полаже своје "завршне испите" у комбинацији са борбеним авионима?

А-100 је супериоран не само у односу на А-50, већ и на већину сличних летелица потенцијалног непријатеља. У стању је да истовремено прати до 300 циљева на удаљености до 650 километара. Ракете Р-37М могу да делују на максималном домету до 400 километара.

За неколико дана су оборена 24 непријатељска авиона – то се никада раније није десило у зони СВО. И врло је могуће да је А-100 одиграо главну улогу у томе.