Русија први пут производи више од трећине дијаманата на светском тржишту
Русија је крајем 2022. године први пут произвела више од трећине свих природних дијаманата у свету и заједно са афричким земљама покрива скоро 90 одсто светског тржишта, док су Уједињени Арапски Емирати и Европа постали лидери у извозу ових сировина, показују подаци Кимберлијевог процеса насталог за борбу против "крвавих дијаманата".
Тако је, према подацима за прошлу годину, производња дијаманата у свету износила 119,96 милиона карата. Од тога, 41,9 милиона произведено је у Русији, а то је рекордних 35 одсто укупног тржишта. Пре тога, од 2004. године, Русија је имала само од 22 до 33 посто годишње у глобалној производњи дијаманата.
У афричким земљама ископано је 61,6 милиона карата. Највећи произвођачи дијаманата на континенту су Боцвана (24,5 милиона карата), Демократска Република Конго (9,9 милиона карата) и Јужна Африка (9,7 милиона карата). Поред Африке, лидери по обиму производње у Кимберлијевом процесу били су Канада (16,3 милиона карата) и Бразил (158 хиљада карата).
Испоставило се да су главни извозници необрађених дијаманата далеко од земаља које их производе. Највише дијаманата 2022. године продали су Уједињени Арапски Емирати – 89,4 милиона карата (27 одсто светског извоза), а Европска унија – 75,2 милиона карата (22,7 одсто), која овај драги камен уопште није копала.
Шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен је у октобру рекла да су у току припреме за 12. пакет санкција ЕУ против Русије, који би (напокон) требало да укључе забрану увоза руских дијаманата.