Од потписивања Дејтонског споразума Босна и Херцеговина је прошла дугачак пут, али је још тешко рећи да је од тада до сада дошло до "истинског међунационалног помирења", о којем су сви сањали након потписивања споразума, рекла је данас портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
То не треба да чуди, будући да видимо да постоје "координисани покушаји спољашњих и унутрашњих 'играча'", који имају за циљ уништење темеља Дејтонског споразума, додала је Захарова.
"Уз подршку и 'помоћ' западне заједнице ради се на уништавању постулата равноправности три народа (Срба, Хрвата и Бошњака) и два ентитета (Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине), уништава се вишенационални карактер земље, ради се на урушавању суверенитета ентитета Босне и Херцеговине на основу неолибералних концепата, упркос принципима Дејтонског споразума".
Очигледно је да су поједини делови споразума "престали да одговарају онима који настоје да насилно увуку Босну и Херцеговину у евроатлантску мрежу", додала је она.
Као доказ за то наводи и ситуацију око високог представника, који уместо да помаже јачању самосталности БиХ, постаје "инструмент за гушење суверених права народа земље".
"Не можемо да појмимо да је у 21. веку у Европи, у независној држави Босна и Херцеговина, напорима Брисела, Вашингтона и Лондона створен систем колонијалног управљања. На његово чело постављена је марионета, која се представља као господар судбине. Принципи мировног споразума грубо су одбачени, и тенденциозно се тумаче у корист спољашње агенде која нема никакве везе са интересима и тежњама народа Босне и Херцеговине", рекла је Захарова.
Портпаролка руског Министарства спољних послова је додала да је Москва и раније упозоравала на последице кршења Дејтонског споразума, које могу бити "катастрофалне".
"На годишњицу Дејтонског споразума поново позивамо на одговоран приступ у циљу стабилности и безбедности на Балкану, строго у складу са нормама и принципима међународног права", поручују из Москве.
Дејтонски споразум, подсетимо, потписан је пре 28 година, 14. децембра 1995. године. Њиме је заустављен сукоб који је трајао од 1992. до 1995.