"Шпигл" шири руску пропаганду: Санкције не могу ништа, Москва боље него икад
Када је, након почетка Специјалне војне операције, Запад увео санкције Русији, многи - укључујући и руску пословну елиту, су били уверени да економију чека катастрофа. Две године касније, пише за "Шпигл" руски новинар и вишегодишњи Путинов противник Михаил Зигар, ситуација је потпуно другачија.
Руси који су напустили Русију, сада се враћају. На улицама Москве уместо аутомобила из Немачке или Кореје, сада су уочљиво присутна возила из Кине. Као и сва потребна технологија.
Русија и даље може да продаје своје ресурсе, укључујући нафту и гас. А главни купци нису само Кина и Индија, већ и европске земље које купују руске енергенте преко посредника попут Турске или Египта.
Московљани кажу да је руска престоница много богатија него пре сукоба. Сви ресторани су препуни, чак и они најскупљи. Почетком 2022. године многи међународни брендови напустили су Русију, а улице и тржни центри остали су празних излога. Сада се све опоравило – руске компаније су заузеле место западних компанија.
Док су раније готово сви руски бизнисмени улагали своју уштеђевину на Западу, тамо куповали некретнине и тамо слали своје породице, сада је немогуће подићи новац из иностранства. Захваљујући санкцијама, дошло је до бума инвестиција унутар Русије. Сада олигарси улажу у Русију.
Још један знак "санкционисане" Москве су многа нова лица. Деца олигарха, која су радила или студирала у САД и Европи, сада су се вратила и оснивају стартапове. У Москви је све више неочекиваних туриста: све више купаца из Саудијске Арабије долази у шик тржне центре, на пример. Нови радници из Мјанмара и Северне Кореје се све више користе на градилиштима.
Један од најпознатијих руских олигарха рекао је једном приликом да је Запад "пуцао себи у ногу" својим санкцијама и то је, пише Зигар, слика која је веома популарна у данашњој Москви. Није дошло до потпуне изолације: у ствари, нова гвоздена завеса се само затворила према Западу. Трговина и односи Русије са Кином, Индијом, Турском, Израелом, Азијом и Латинском Америком цветају.
Централна тема разговора у московским пословним круговима ових дана је да санкције Запада нису делотворне. Чак су и међународне институције признале да руска економија није пропала већ да наставља да расте.
Међународни монетарни фонд (ММФ) је првобитно проценио да ће се руска економија смањити за 2,2 одсто у 2022. и предвидео пад од 2,3 одсто у 2023. Али у јануару је променио своју прогнозу и обећао раст од 0,3 одсто. У априлу је поново променио процену и предвидео раст од 0,7 одсто, у јулу је подигао прогнозу на 1,5 одсто - и коначно у октобру обећао 2,2 одсто раста.
Уз то, са сукобом на Блиском истоку, руска пословна елита је уверена да ће међународна заједница сада заборавити на Украјину и да ће Путин постати још популарнији на Глобалном југу. Он у свакој прилици понавља да су за све криве САД – и са тим се слажу многи широм света.