Лутајућа муниција оружје будућности: Од почетка СВО "лансети" уништили 698 циљева
Од почетка Специјалне војне операције у фебруару 2022. године, до 29. децембра 2023. године, руска војска је употребила 872 дрона-камиказа "лансет" и уништила 698 украјинских циљева, саопштио је произвођач ове лутајуће муниције, компанија "Зала аеро".
"Зала аеро" објавила је и видео снимак на ком се види утицај који "лансет" има у сукобу у Украјини. Снимак, почиње са шаховском таблом и фигурама на њој које експлодирају, представљајући тако "лансет" као кључни додатак ратном арсеналу руске војске.
У опису снимка се наводи: "До 29. децембра 2023. јавно доступни извори документовали су 872 случаја употребе 'лансета' у сукобу." Даље се помиње да су смртоносни дронови-камиказе успешно погодили 80 одсто својих циљева.
Компанија тврди да су примењена значајна побољшања у домену функционалности и других техничких карактеристика "лансета", током означеног периода, првенствено због интеграције вештачке интелигенције. Истиче се да су главне мете често били украјински положаји опремљени ваздухопловном опремом.
Једно од значајних побољшања је и оспособљавање "лансета" за дејство у условима изузетно ниске видљивости, што је постигнуто уградњом новог оптоелектронског модула у новембру прошле године. Овај подсистем омогућава употребу дрона чак и у најмрачнијим, односно ноћним условима.
Према руским изворима са фронта, надоградње "лансета" се имплементирају постепено, што сугерише да су различите руске војне јединице опремљене различитим генерацијама ових дронова.
Видео снимак "Зала аеро" који истиче тријумфе руске лутајуће муниције приказује врсте возила и наоружања – укључујући тенкове, хаубице, борбена возила пешадије и десантне чамце украјинских јединица – које су "лансети" успешно уништили у последње две године.
Занимљиво је да се у видеу не приказује дејство "издељија 53", релативно новог примерка дрона-камиказе чија је ратна употреба и даље ретка. "Издељије 53" се разликује од претходних модела из породице "лансет" по својој конструкцији и могућности напада у роју.
Видео даље приказује уклањање црног пешака, уз натпис "црни иде први". Овде се "црни" односи на "залине" дронове: "зала З-16" и "лансет". Снимак се може сматрати и као приказ напретка Русије када је у питању производња и употреба лутајуће муниције, будући да је на почетку СВО Украјина предњачила у овом сегменту захваљујући испоруци "свичблејда" из САД.
Следеће секвенце приказују уништавање белих шаховских фигура, захваљујући разорној моћи "лансета", који их разбија као порцеланске лутке.
Видео се завршава визуелним приказом роја дронова који формирају број 55. Ово је референца на најновију верзију из породице "лансет" познату као "издељије 55", која се истиче по напреднијем дизајну и техничко-тактичким карактеристикама од ранијих варијанти.
Најновији дрон има четири мотора и задржава аеродинамичку конструкцију крила у облику слова "х", а лансира се из јединственог контејнера, без потребе за додатном опремом.
Према објављеним подацима, пројектован је да погађа циљеве на малим дометима под надзором оператера у реалном времену. Дрон је такође отпоран на дејство система за електронско ратовање непријатеља. Међутим, детаљи о осталим способностима "издељија 55" и даље се држе у тајности.
Произвођач наводи да "због могућности даљинског лансирања, нови модел лутајуће муниције има једноставан систем управљања, пружа сигурност за оператере и емитује слику високе резолуције у реалном времену до удара по циљу." Додатно, постоји и опција избора оптималног угла за прилаз мети.
Од почетка Специјалне војне операције, "лансет" је побољшаван на основу искустава са терена. Тако је нпр. "издељије 53" оспособљен за аутономну идентификацију и дејство по циљевима.