Русија

Русија покреће серијску производњу нових једрећих бомби: ПКБ-500У "дрел" прошао све тестове

Иако се ради о релативно јефтиној врсти наоружања, једреће бомбе показале су се као изузетно ефикасне
Русија покреће серијску производњу нових једрећих бомби: ПКБ-500У "дрел" прошао све тестове© Vitaly V. Kuzmin CC BY-SA 4.0

Русија ће ове године покренути серијску производњу нових једрећих авио-бомби, након вишегодишњег развоја и окончања свих тестирања, укључујући и она у реалним борбеним условима, односно зони СВО, саопштено је из "Ростеха", преноси ТАСС.

У питању су ФАБ-500У "дрел" ("бушилица" у преводу са руског језика), а прва серија требало би да буде испоручена руској војсци у 2024. години, наводи се у саопштењу.

Иако се ради о релативно јефтиној врсти наоружања, једреће бомбе показале су се као изузетно ефикасне. Због ниске цене производње и високог нивоа ефикасности, руски конструктори су током СВО најпре покренули процес серијске производње комплета за навођење и корекцију, како би од старих невођених, направили високопрецизне једреће авио-бомбе.

На тај начин пилоти могу дејствовати по метама са већом прецизношћу и то са удаљености изван зоне дејства непријатељских средстава ПВО кратког домета. О њиховој разорној моћи писали су и западни медији, који их често означавају као једну од највећих претњи по украјинске трупе.

"Дрел" је дизајниран још током деведесетих година, међутим развој је покренут знатно касније и окончан тек 2016. године, док су тестирања одлагана. Ипак СВО у Украјини је била одлична прилика за испитивање новог наоружања, што је и учињено више пута током 2023. године.

Што се тиче самих карактеристика "дрела", у питању је бомба тежине 450 кг са касетним пуњењем које се састоји од 15 комада засебно вођене субмуниције, која се може прилагођавати у зависности од потребе задатка, тј. врсте мете коју треба уништити.

За навођење на циљ ова авио-бомба користи ГЛОНАСС сателитску навигацију. Поред тога, "дрел" је програмиран да се у случају промашаја самоуништи, како би се избегло наношење штете цивилним објектима и обезбедило да субмуниција не постане неексплодирано убојито средство.

Према доступним подацима, нова авио-бомба може се испустити са висина у опсегу од 100 м до 14 км, из авиона који лете брзинама између 700 и 1.100 км/ч, а максимални ефективни домет износи око 30 километара.

Такође, према речима компаније "Текмаш", подружнице "Ростеха" која је учествовала у развоју, могуће је извршити пренамену "дрела" у цивилне сврхе, нпр. за допремање неопходних залиха на неприступачне локације.

image