Командант украјинске морнарице признао: Поморски дронови више нису ефикасни
Током Специјалне војне операције, украјинске снаге су због сопствених неуспеха, више пута покушавале да скрену пажњу са ситуације на фронту, вршећи нападе на ратна средства руске војске у позадини. Велики удео у томе имале су различите беспосадне платформе, а међу њима и поморски дронови.
Употребом ових система Кијев је, углавном неуспешно, нападао руске луке и бродове стациониране на Криму. Међутим, према речима команданта украјинске ратне морнарице Алексеја Неижпапа: "Оружане снаге РФ развиле су ефикасну стратегију за борбу против поморских дронова".
У интервјуу за "Украјинску правду", вицеадмирал признао је да тактике коришћене током 2022. и 2023. године више неће бити ефикасне, преноси "Јурејжа тајмс".
"Што више ми користимо те системе, то више противник развија противмере, па неке од наших тактика и трикова неће функционисати у 2024 години. Због тога смо принуђени да мењамо начин деловања и техничке карактеристике", додао је Неижпапа.
Командант украјинске морнарице нагласио је важност прилагођавања и додао да преузимање вођства у трци у наоружању подразумева константне иновације и модификације у складу са војним стратегијама.
Руске снаге су добро опремљене захваљујући моћној одбрамбеној индустрији, а уз то "добро су се прилагодиле стању на терену, па у великој мери користе беспосадне платформе на копну, мору и у ваздуху", рекао је.
Подсећања ради, Министарство одбране Руске Федерације је извештавало о успешним дејствима по украјинским беспосадним пловилима у Црном мору. Последњи такви случајеви забележени су у децембру, када су руске снаге уништиле поморске дронове, који су се упутили ка бродовима Црноморске флоте.
Које противмере користи Војска РФ?
Као што је вицеадмирал Неижпапа признао, иновације, односно технолошки напредак представља кључни фактор у трци у наоружању. Стога је и Ратна морнарица Русије успела да развије сопствене тактике и средства како би спречила нападе украјинских дронова.
Како преноси "Јурејжа тајмс", на местима од стратешког значаја, попут Керчког моста и лука на Криму, руска морнарица је поставила мреже физичких препрека ради онемогућавања беспосадних пловила да допру до њих.
Као вид додатне заштите, око ових препрека постављена су стражарска места опремљена митраљезима на копну, као и мањи ратни бродови на воденим површинама.
Русија је распоредила и извиђачке амфибијске авионе попут Бе-12, намењене за уочавање поморских дронова и обавештавање других летелица како би се извршило правовремено дејство. Неке од тих летелица су транспортни и противподморнички хеликоптери, Ми-8 и Ка-27 наоружани митраљезима и саћастим лансерима за дејство невођеним ракетама.
Поред хеликоптера, и борбени авиони руске морнарице, који иначе патролирају изнад Црног мора и служе као средство одвраћања НАТО летелица, користе се за извиђање и уништавање украјинских дронова.
Такође, сва пловила у саставу Оружаних снага Русије која служе за допремање оружја, муниције и горива, као и бродови у државном власништву имају пратњу патролних бродова и фрегата током пловидбе кроз Црно Море.
Зато и не треба да чуди што украјинска страна већ дужи период није објавила ни један снимак (не)успешног дејства поморским дроновима, док је проценат уништених платформи ове врсте све већи.